سونی Blu-ray را تقویت می کند

حتی در حالی که فروش دیسک‌های Blu-ray و دستگاه ها ی پخش کننده آن در حال رشد است سونی قصد دارد با سیاستی جدید تمامی شرکت‌های تولیدکننده محصولات کیفیت بالا(HD) را احاطه کند.
در کنفرانسی که روز پنجشنبه 19 ژوئن برگزار شد سونی یک امکان جدید از BD-Live و سخت افزاری دیگر از Blu-ray را معرفی کرد.
امکان MovieIQ که قرار است بروی برخی از محصولات رده بالای سونی از ماه سپتامبر عرضه شود در واقع یک IMDB زنده است که در هنگام پخش فیلم اطلاعات مربوط به آن را از قبیل کارگردان ، تهیه کننده ، بازیگران و ... نمایش می‌دهد.البته این امکان توسطIMDB بزرگترین پایگاه داده فیلم‌های سینمایی بروی اینترنت طراحی و ساخته نشده بلکه MovieIQ محصول Gracenote خالق CDDB است که سونی مدت‌ها پیش مالکیت آن را خریداری کرده است.
این امکان باعث می شود کاربران مجبور نباشند در هنگام پخش فیلم برای رسیدن به جواب برخی از سوالات خود و یا اطلاع از جزئیات، پخش فیلم را متوقف کنند البته این امکان تنها در پخش کننده‌هایی فراهم شده است که امکان دسترسی به اینترنت داشته باشند.سونی قبل از این سعی داشت با اجازه به BD-Live برای دسترسی به تریلرها و برخی از بازی های کم اهمیت این کار را انجام دهد اما MovieIQ امکانی است که کاربران به جای اینکه تنها یکبار از آن استفاده کنند و سپس به فراموشی سپرده شود بطور مداوم با آن سروکار خواهند داشت.
تریس گاروی مدیر ارشد سونی در این کنفرانسMovieIQ را "اولین امکان فوق العاده و محبوبBD-Live" نامید که می توان این تعبیر را اعتراف به ناکارآمدی امکانات قبلی BD-Live دانست.
سونی همچنان قصد دارد وضعیت BD-Live را بهبود ببخشد. در کنفرانس مذکور نایب رییس سونی ریچ مارتی از فروش 37 میلیونی دیسک های Blu-ray خبرداد اما این مسئله درحالی است که تا به حال تنها 100 عنوان متفاوت بروی این نوع دیسک عرضه شده است.
مارتی می گوید " BD-Live مکمل Blu-ray است.اما هرگز بدین معنی نبوده که ما قصد داریم با استفاده از این امکان با وب رقابت کنیم این یک نمایش VOD (video on demand) نیست.ما همچنان مشغول تحکیم پایه های ابزار جدید خود هستیم."
یکی از تلاش هایی که سونی برای تحکیم پایه های Blu-ray انجام داده کاهش قیمت دستگاه های پخش کننده Blu-ray است.در حالیکه پلی استیشن 3 همچنان به عنوان محبوبترین پخش کننده دیسک های Blu-ray شناخته می شود برخی از فروشندگان، دستگاه هایی با قیمت 99 و یا 199 دلار ارائه داده اند.سونی تصمیم دارد استفاد از درایوهای Blu-ray را در لپ تاپ ها تقویت کند.در حالیکه شرکت هایی مانند دل ، سونی ، ایسر و ایسوس قبل از این لپ تاپ هایی با درایو Blu-ray را عرضه کرده اند اما سونی اعتقاد دارد قیمت ها همچنان بیش از اندازه بالا هستند.
به همین منظور سونی روز پنجشنبه لپ تاپی Vaio NW را معرفی کرد که از درایو Blu-ray استفاده می کند و تنها 879 دلار قیمت دارد و بدون درایو Blu-ray با قیمت 799 دلار فروخته می شود.این محصول یک لپ تاپ ارزانقیمت برای سونی محسوب می شود اما ارزانقیمتترین لپ تاپ با امکان Blu-ray محسوب نمی شود.برخی از مشخصات لپ تاپ جدید از این قرار است صفحه نمایش 15.4 اینچی ، درگاه HDMI وکلید Splashtop برای استفاده سریع از وب بدون نیاز به بالا آمدن سیستم عامل.فروش این لپ تاپ از اواخر ماه جاری آغاز خواهد شد.
نویسنده: Erica Ogg
منبع: Cnet

/ 0 نظر / 7 بازدید