آخرین محصول nVIDIA

باز هم یک محصول جدید را به بازار ارایه کرد. اما این بار بر خلاف همیشه، این محصول یک محصول گران قیمت با کارایی بالا که برای عاشقان بازی های کامپیوتری در نظر گرفته شده باشد نیست. پردازنده گرافیکی جدید این شرکت یک محصول میان قیمت است که برای استفاده در سیستم های با کارایی متوسط در نظر گرفته شده باشد. پس از سال ها این اولین بار است که بازار محصولات گران قیمت NVIDIA از سوی ATI تهدید نمی شود و تضیف یکی از رقبا در نهایت به ضرر مصرف کنندگان خواهد بود.

در چند سال اخیر برای کاربران کامپیوترهای خانگی اینگونه جا افتاده که ارائه یک سری جدید از کارت های گرافیکی توسط دو شرکت بزرگ Nvidia و AMD/ATI مترادف با ارائه یک معماری جدید در پردازنده‌ های این کارت ها است و به همین خاطر اولین رده این محصولات بازار محصولات گرانقیمت را هدف قرار خواهند داد. سپس با گذشت زمان مدلهای میان‌قیمت و ارزان‌قیمت نیز تولید شده و عموم کاربران خواهند توانست از امکانات این کارت ها بهره‌مند شوند. البته این روند تا زمان عرضه آخرین سری کارت های گرافیکی ادامه داشت تا اینکه به تازگی توسط ATI و NVIDIA نقض شد و این دو شرکت پردازنده ‌های گرافیکی جدید خود را با همان معماری گذشته و فقط با کاهش اندازه ساخت و اضافه کردن بعضی امکانات جدید ارائه کردند. یکی از دلایل این اقدام را می‌توان در بهینه بودن معماری‌های گذشته دانست اما دلیل مهمتر را می‌توان در این دید که ارائه یک کارت قدرتمند 700 دلاری هرگز نمی‌تواند عموم کاربران را به استفاده از امکانات Multi GPU این شرکت ها متقاعد کند. در حقیقت تضادی میان این دو سیاست وجود دارد. یعنی از یک طرف تکنولوژی Multi Gpu می‌گوید به جای استفاده از یک کارت گرافیک پر قدرت با قیمت بسیار بالا از دو یا چند کارت با قیمت و کارایی متوسط استفاده کنید تا هم تولید گرما و مصرف انرژی کمتر شود و هم کارایی افزایش پیدا کند. اما از سوی دیگر در عمل کارت های گرافیکی میان قیمت تا پیش از این کارایی چندان بالایی در را حالت Multi GPU از خود نشان نمی‌دانند و کارت هایی هم که مناسب پردازش موازی بودند از نظر اقتصادی توجیه مناسبی نداشتند. تمامی این عوامل دست به دست هم دادند تا شرکت هایNvidia و AMD/ATI مجاب شوند کارتهای سری جدید خود را با کارایی بسیار بالا و قیمت مناسب ارائه کنند. این امر مستلزم آن است که آن ها هزینه تحمیلی برای تغییر معماری، طراحی معماری و بالطبع خط تولید پردازنده را از کارتهای سری جدید خود حذف کنند و این بدان معناست که باید تا جایی که ممکن است از طراحی معماری جدید دوری کنیم!

مشخصات کارت پایه:
از جمله سری جدید کارت‌ های گرافیکی شرکت Nvidia که بر پایه معماری‌های گذشته طراحی شده و بر روی آن بهینه سازی صورت گرفته می توان به کارت اشاره کرد. این کارت که از پردازنده‌های سری 9 شرکت Nvidia با نام بهره می‌برد بر پایه معماری ولی با تکنولوژی ساخت جدیدتر (65 نانومتری) و بالطبع سرعت بالاتر تولید می‌شود. این پردازنده 505 میلیون ترانزیستوری که بر روی سطح هسته ای با مساحت قرار گرفته با فرکانس هسته 650 مگاهرتز کار کرده و از 64 پردازنده جریانی با فرکانس پایه 1680 مگاهرتز بهره می‌برد. این پردازنده گرافیک توانایی پشتیبانی کامل از و را دارد. به طور کلی تا کنون کارتهای گرافیک سری‌هایی که به ختم می‌شدند معمولا برای کاربران متوسط که قیمت مناسب برای آنها خیلی بیشتر از کارایی بالا اهمیت دارد طراحی می‌شد اما در این سری با اینکه کارت قیمت مناسبی دارد کارایی بسیار بالا و در حد از خود نشان می‌دهد. همچنین این کارت ها از حافظه ‌های با فرکانس ، حجم و گذرگاه حافظه 256بیتی پشتیبانی می کنند. پردازنده گرافیکی Geforce 9600 GT از درگاه نسل دوم برای تبادل اطلاعات با پردازنده مرکزی بهره می‌برد.
به دلیلی کارایی بسیار بالا و قیمت مناسب، شرکت های متعددی اقدام به طراحی و تولید کارت های گرافیکی خود با استفاده از این پردازنده های گرافیک کرده اند. برای مثال شرکت GIGABYTE به عنوان یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده کارت های گرافیکی جدید ترین محصول خود را با نام GV-NX96T512HP و بر پایه این پردازنده های گرافیک به بازار عرضه کرده است. گیگابایت در این محصول خود علاوه بر اینکه سعی داشته یک کارت سریعتر از مدل پایه ارائه کند در این تلاش بوده که امکانات خوبی هم برای اورکلاک پایدار فراهم کند به طوری که فرکانس پایه هسته این کارت 720 مگاهرتز، فرکانس پایه پردازنده‌های جریانی 1800 مگاهرتز و فرکانس حافظه پایه آن نیز با استفاده از 8 ماژول 64 مگابایتی به افزایش یافته است.

Overclock:
مطمئنا همه شما زمانی را که برای اورکلاک سیستم خود مجبور بودید به صورت سخت‌افزاری وارد عمل شوید را به خاطر می‌آورید و مطمئنا با عواقب وخیم آن هم مواجه شده‌اید زیرا در زمان اورکلاک سیستم شما می‌بایست خاموش می‌بود و شاید بعد از اورکلاک دیگر هرگز سیستم شما روشن نمی‌شد.
یکی از اهداف همیشگی گیگابایت ارائه محصولاتی با توان اورکلاک بالا بوده. از جمله این اقدامات ارائه آخرین نسخه از نرم‌افزار مدیریت کارت گرافیک با نام است که علاوه بر نشان دادن فرکانس‌های ، ، دمای کارت به صورت لحظه‌ به لحظه نمایش می‌دهد در این صورت شما می‌توانید به راحتی و با در نظر گرفتن تمامی جوانب کار به صورت کاملا آگاهانه دست به افزایش توان پردازشی کارت گرافیکی خود بزنید. کارایی این کارت با نرم‌افزار همراه تا جایی است که به کمک آن می‌توان به فرکانس هسته 770 مگاهرتز، فرکانس سایه‌زن 1925مگاهرتز و فرکانس حافظه 1.1 گیگاهرتز دست یافت.

کانکتورها:
این کارت از دو خروجی با قابلیت پشتیبانی از خروجی به همراه (با استفاده از یک تبدیل ) بهره می‌برد. علاوه بر آن یک کانکتور برای اتصال به خروجی به منظور تامین صدای دالبی دیجیتال روی برد آن تعبیه شده است. برای تامین برق مورد نیاز این کارت نیز از یک کانکتور 6 پین با استاندارد استفاده می شود. البته برای برآورده کردن نیاز کاربرانی که منبع تغذیه آنها این کانکتور را پشتیبانی نمی‌کند یک مبدل کانکتور برق 2 به EPS در داخل بسته کارت در نظر گرفته شده است. یک کانکتور SLI نیز برای پشتیبانی از تکنولوژی Multi GPU شرکت Nvidia نیز روی کارت تعبیه شده است.
همچنین این کارت توانایی نمایش تصاویری با دقت 2048x1536 پیکسل با فرکانس 85Hz آنالوگ و 2560x1600 پیکسل دیجیتال را دارد. در مورد رمزگشای ویدیویی این کارت نیز باید گفت که این کارت توانایی پشتیبانی از جدیدترین فرمتهای تصویری روز دنیا که با نام تکنولوژی Nvidia Pure Video HD شناخته می‌شود (مانند H.264، VC-1، WMV9 و VP2) را دارد.

www.avajang.com

/ 0 نظر / 9 بازدید