برای خرید یک دستگاه نوت بوک لازم است تا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

1-هنگام خرید به اندازه و وزن دستگاه توجه کنید.
 هدف اولیه تولید نوت بوکها ساخت دستگاهی است که امکان حمل و نقل داشته باشد. در حال حاضر نوت بوکهائی تولید می شوند که بسیار سبک هستند ولی گران تر هم هستند. اصولاً نوت بوکها می توانند امروزه به جای کامپیوترهای معمولی هم مورد استفاده قرار گیرند.

2-به پورتها و امکانات نوت بوک توجه کنید.
مطمئن شوید که نوت بوک مورد نظر شما نیازهای شما را از جهت پورتها و وسائل قابل اتصال حداقل تا یک سال آینده برطرف خواهد کرد. اگر در محیطی کار می کنید که نیاز به درگاه سریال یا RS232 دارید حتما از فروشنده بخواهید دستگاهی به شما معرفی کند که دارای این درگاه باشد. امکانات بی سیم و بلوتوث هم در حال بازکردن جای خود در دنیای امروزی می باشند. آنها را فراموش نکنید.

3- قابلیت ارتقاء
 نوت بوکها عموماً دارای قابلیت ارتقای قطعات و متعلقات نیستند مگر در مواردی مثل RAM و دیسک سخت (HDD). ولی معمولاً افزایش سرعت CPU و کارت گرافیکی مقدور نمی باشد. پس لازم است بدانید دستگاهی که می خرید باید نیازهای پردازشی و گرافیکی شما را تا حداقل 2 سال برطرف سازد.

4- خدمات پس از فروش
نوت بوکها از قطعات متععدی ساخته می شوند که با وجود کیفیت بالای ساخت امکان خرابی و عیب دارند. سعی کنید دستگاه شما دارای گارانتی معتبری باشد و یا حداقل اگر آنرا بدون گارانتی می خرید از وجود مرکز سرویس و خدمات پس از فروش آن در نزدیکی محل سکونتتان مطمئن شوید. از فروشنده بخواهید به شما بگوید کدام قطعات شامل گارانتی می شوند و تا چه مدت. قطعات اصلی شامل صفحه نمایش، باطری، آداپتور، درایو نوری و برد مادر باید حداقل دارای یکسال گارانتی و سه سال خدمات پس از فروش باشند. گول ارزان بودن نوت بوک در بعضی فروشگاهها را نخورید.

5- کاربرد خود را مورد توجه قرار دهید.
اگر دستگاه را برای محیط های سخت مثل محیط های صنعتی یا پر غبار و آلوده می خواهید یا به سراغ نوعی خاص از هر مدل بروید مثلآ‌ خانواده Latitude در نوت بوکها و Optiplex درکامپیوتر های رومیزی Dell برای این گونه مصارف طراحی شده اند و عموماً دارای 3 سال گارانتی بین المللی می باشند.

/ 0 نظر / 7 بازدید