معرفی پردازنده های گرافیکی ATI Radeon HD3870 از سوی AMD

بعد از عرضه کارت‌های گرافیکی Geforce 8800GT از سوی NVIDIA که محصولاتی میان قیمت با کارایی بالا بودند، حال نوبت AMD بود که محصولات مشابهی را برای بازار کار‌ت‌های گرافیکی با قیمت متوسط به بازار عرضه کند. اگر به پردازنده‌خای گرافیکی میان قیمت قبلی از ATI و NVIDIA نگاهی بیاندازید (محصولات ساخته شده بر پایه هسته‌های RV630 و G84) متوجه خواهید شد که آن‌ها، به دلیل اینکه از بسیاری از مشخصات انواع گران قیمت هم خانواده خود پشتیبانی نمی‌کردند، دارای کارایی چندان بالایی نبودند. . تعداد واحد‌های اجرایی در این پردازنده‌ها با کاهش چشمگیری مواجه شده بود و پهنای باند حافظه 128 بیتی، توانایی‌های آن‌ها را تا حد زیادی محدود می‌کرد. نتیجه این بود که کارت‌های میان قیمت از نظر توانایی محاسباتی با انواع گران قیمت هم خانواده خود فاصله بسیار زیادی داشتند. شرکت AMD معماری R6xx را در ماه می معرفی کرد و پردازنده‌های گرافیکی تولید شده بر پایه این معماری نیز در تابستان به بازار عرضه شدند. البته تاکنون ما شاهد هیچ پردازنده گرافیکی با قیمت متوسط خوبی از سوی سازندگان این محصولات بر پایه پروسه ساخت 80 یا 90 نانومتری نبوده‌ایم. پشتیبانی از DirectX 10 و معماری سایه زن‌های متحد پیچیدگی‌های پردازنده‌های گرافیکی را افزایش داده‌اند. حتی پردازنده‌های گرافیکی ارزان قیمت نیز به واحد‌های کاملا پیچیده‌ مانند پردازنده‌های جریانی موازی مجهز هستند. به همین دلیل است که این پردازنده‌ها دیگر جایی برای قرار دادن واحد‌های اجرایی در خود ندارند و درست به همین دلیل است که نمی‌توان کار‌ت‌های گرافیکی ارزان قیمت را بر پایه تکنولوژی ساخت 80 و 90 نانومتر تولید کرد.

درست به همین دلیل NVIDIA به سمت استفاده از پروسه ساخت 65 نانومتری حرکت کرده است. AMD گام‌های خود را حتی فراتر قرار داده و شروع به استفاده از پروسه 55 نانومتری در تولید پردازنده‌های گرافیکی خود نموده است. با استفاده از این تکنولوژی‌های ساخت می‌توان کار‌ت‌های گرافیکی میان قیمت کاملا قدرتمندی را طراحی و تولید کرد. پردازنده های گرافیکی تولید شده بر پایه پروسه‌های ساخت کوچکتر کارایی خود را کاملا به اثبات رسانده‌اند. تنها مشکل باقی مانده پهنای باند حافظه کمتر است که در بسیاری از موارد می‌تواند به عنوان گلوگاهی برای افزایش کارایی کارت‌های گرافیکی در نظر گرفته شود. مهمترین تفاوت بین پردازنده‌های گرافیکی R600 و RV670 در تکنولوژی ساخت آن‌ها است. استفاده از این تکنولوژی‌ها از هزینه‌های اصلی ساخت پردازنده ‌های گرافیکی پیچیده می‌کاهد. این مساله یکی از مهمترین نکات در هنگام ساخت محصولات با قیمت پایین است. علاوه بر این بر خلاف سری R600، پردازنده‌های گرافیکی جدید از AMD از DirectX 10.1 و PCI Express 2.0 پشتیبانی کرده و دارای یک واحد بهینه سازی شده برای پردازش جریان‌های ویدیویی و پخش آن‌ها هستند.

پردازنده‌های گرافیکی سری RV670 بر پایه معماری پردازنده‌های Radeon HD 2000 (R6xx) ساخته شده‌اند. این محصولات جدید از تمامی مشخصات اصلی این خانواده مانند، سایه زن‌های متحد، پشتیبانی کامل از DirectX 10 (DX10.1)، الگوریتم‌های جدید برای فیلترگذاری anisotropic، مجموعه فرامین گسترده‌تر برای اجرای ضد پلگی با کبفیت بالا با تعداد نمونه‌های بیشتر و سایر موارد پشتیبانی می‌کنند. البته در نهایت از دیدگاه معماری R670 مشخصات بهتری را ارایه می‌کند. پردازنده‌های گرافیکی ساخته شده بر پایه این معماری محصولاتی با قیمت بین 160 تا 220 هزار تومان هستند. این قیمت پایین برای محصولاتی با این سطح کارایی بیش از همه چیز مدیون استفاده از تکنولوژی ساخت 55 نانومتری است.

در اولین گام AMD دو مدل از محصولات با کارایی متوسط خود را با استفاده از تکنولوژی ساخت جدید 55 نانومتری به بازار عرضه کرده‌است. این دو مدل که با نام‌های Radeon 3850 و Radeon 3870 شناخته می‌شوند از نظر مشخصات کلی مشابه یکدیگر هستند. هر دو پردازنده گرافیکی دارای 666 میلیون ترانزیستور بوده و از مجموعه‌‌ای 320 عددی از پردازنده‌ها برای محاسبات داده‌های جریانی مربوط به رئوس و پیکسل‌ها استفاده می‌کنند. هر دو پردازنده از یک گذرگاه 256 بیتی که به چهار کنترل کننده مستقل با پهنای باند 64 بیت مجهز است، بهره می‌برند. برای کاهش قیمت و نیز به دلیل اینکه اصولا این پردازنده‌ها برای بازار کارت‌های گرافیکی میان قیمت در نظر گرفته شده‌اند، AMD تصمیم گرفته است تا پهنای باند را از 512 بیت در پردازنده‌های گرافیکی Radeon HD2900 XT به 256 بیت کاهش دهد. البته با افزایش فرکانس حافظه سعی شده‌است تا از کاهش کارایی جلوگیری یه عمل آید. در عمل نیز به نظر می‌رسد این کاهش پهنای باند تاثیر چندانی بر کارایی در این پردازنده‌های میان قیمت نداشته است. در نهایت تنها تفاوت میان دو پردازنده گرافیکی Radeon HD 3850 و Radeon 3870 در فرکانس‌ پردازنده گرافیکی و حجم و فرکانس حافظه گرافیک خلاصه می‌شود. پردازنده گرافیکی Radeon HD 3870 در فرکانس 775 مگاهرتز عمل کرده و دارای 512 مگابات حافظه با فرکانس 2250 مگاهرتز است که پهنای باند در دسترس را به 72 گیگابایت بر ثانیه افزایش می‌دهد. در مقایسه پردازنده گرافیکی Radeon HD 3850 در فرکانس 670 مگاهرتز عمل می‌کند. این پردازنده گرافیک دارای 256 مگابایت حافظه با فرکانس کاری 1660 مگاهرتز و پهنای باند 53 گیگابایت بر ثانیه است.

با توجه به نسبت قیمت به کارایی بسیار خوب این پردازنده‌های گرافیکی، بسیاری از شرکت‌های سازنده این محصولات از این پردازنده‌های گرافیک در جدید‌ترین محصولات خود استفاده کرده‌اند. برای مثال شرکت GIGABYTE به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان کارت‌های گرافیک چهار مدل از کارت‌های گرافیکی خود را با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی Radeon HD 3800 به بازار عرضه کرده‌ است. مدل‌‌های GIGABYTE GV-RX385256H(-B) و GIGABYTE GV-RX387512H(-B) کارت های گرافیکی هستند که به ترتیب با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی Radeon HD 3850 و Radeon HD 3870 تولید شده‌اند و می‌توانند یک سیستم قدرتمند را برای اجرای جدید‌ترین بازی‌ها و نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای و با قیمتی اندک در اختیار کاربران قرار دهند.

/ 0 نظر / 18 بازدید