سریع، آسان، قدرتمند - ورود مادربردهای جدید سری P55 گیگابایت به بازار

چیپست های P55 با نوید پشتیبانی از فن آوری های جدید به کاربران معرفی شدند. زمانی که اینتل به فاصله کمی از فراگیر شدن مادربردهای X58 و تراشه های Core i7 (مبتنی بر معماری Nehalem) از پیکره بندی جدید خود (تراشه های Lynnfield و چیپست های P55) پرده برداشت، نوید داد که این نسل از محصولات، با تازه های فراوانی برای مخاطبین همراه باشد. بیشتر آن چیزی که تا به امروز، شرکت های تولید کننده مادربرد در قالب چیپست جدید اینتل معرفی کرده اند، به توانایی های سخت افزاری آنها در پشتیبانی از تراشه ها و حافظه های جدید بر می گردد. با گذشت زمان و جا باز کردن پیکره بندی جدید در بین کاربران، باید منتظر اتفاقات و تازه هایی در محصولات جدید شرکت ها باشیم. گیگابایت که از بزرگترین تولید کنندگان مادربرد و کارت گرافیک در جهان است، زودتر از سایر رقبا به معرفی نسل جدید محصولات خود پرداخته است. گیگابایت که اولین مادربردهای سری P55 را راهی بازارهای جهانی کرده است، اینبار نیز گوی سبقت را از رقبا ربود و نسل جدید مادربردهای P55 خود را معرفی کرد. این مادربرد ها که نسل دوم محصولات این شرکت مبتنی بر پیکره بندی P55‌بحساب می آیند، قابلیت پشتیبانی از استانداردهای SATA3 و USB3.0 را دارا هستند. این دو استاندارد که نسل جدید درگاه های ارتباطی هستند طی سال آینده میلادی بطور کامل جایگزین نسل فعلی می شوند. تولید کنندگان هارد دیسک و قطعات جانبی نیز از الان ندای محصولات جدید خود، مبتنی بر این استانداردها را سر داده اند. حافظه های فلش USB3.0 شاید از اولین محصولاتی باشد که پا به بازار IT خواهند گذاشت.
USB3.0‌ که از پر سر صدا ترین فن آوری های جدید به شمار می آید، نمونه بهینه و پر سرعت تری از درگاه های USB قبلی است که علاوه بر سرعت بیشتر، از مدیریت بهتری در انتقال توان نیز برخوردار است. در این استاندارد جدید سرعت انتقال اطلاعات 10 برابر شده است و به عدد باورنکردنی 4.8 Gbit/s رسیده است. تغییر عمده در استاندارد جدید آن است که در USB 3.0 اطلاعات در هر لحظه در هر دو جهت منتقل می شود و انتقال اطلاعات یک سویه نیست. این درگاه ها توانایی پشتیبانی از استاندارد USB 2.0‌ را نیز دارا هستند. در این استاندارد جدید از کابل های 8 رشته با معماری جدید استفاده می شود که 2 رشته مخصوص تغذیه و زمین، 2 رشته برای انتقال اطلاعات با استاندارد قبلی UBS 2.0‌و 4 رشته برای انتقال اطلاعات با سرعت بالا یا در اصطلاح SuperSpeed به کار گرفته می شوند. کابل ها نیز دو دسته هستند. در طراحی جدید هم از کابل های فیبر نوری استفاده شده است و هم از کابل های مسی قدیمی. بدین ترتیب با بهره مندی از این استاندارد، کاربران می توانند نرخ انتقال اطلاعات خود را تا مرز 10 برابر افزایش دهند که جهشی عمده و قابل توجه به شمار می آید.

 SATA3 نیز نسل جدید درگاه های ارتباطی مجتمع است که بر خلاف USB که کاربردی وسیع تر دارد، بیشتر جهت اتصال هارددیسک به رایانه مورد استفاده قرار می گیرد. در استاندارد جدید SATA3 که به نام SATA 6 Gbit/s نیز شناخته می شود، سرعت انتقال اطلاعات دو برابر و حدود 6 Gbit/s شده است. این استاندارد بزودی از سوی تولید کننده های هارددیسک نیز مورد پشتیبانی و عرضه قرار خواهد گرفت بطوری که تا پایان سال آینده میلادی دیگر قطعه ای مبتنی بر استاندارد SATA2 تولید نخواهد شد.
گیگابایت سه مل مادربرد جدید با مدل های P55A-UD3P، P55A-UD4P و P55A-UD6 را تا ماه آینده راهی بازار های جهانی خواهد کرد. هر سه مدل جدید علاوه بر بهره مندی از تمام خصوصیات مادربردهای نسل پیشین، قابلیت پشتیبانی از SATA3 و USB3.0‌را نیز دارا هستند. در هر سه مدل مادربرد جدید گیگابایت دو درگاه USB 3.0 آبی رنگ تعبیه کرده است که از یک تراشه ساخت NEC برای کنترل آنها استفاده می شود. هر دو این درگاه ها قابلیت پشتیبانی از USB 2.0 را نیز دارا هستند. در طراحی جدید، توان درگاه های USB 3.0 برای انتقال سیگنال های برقی نیز تا سه برابر افزایش یافته است و این بدان معناست که دیگر برای اتصال قطعات خارجی نظیر هارددیسک ها، نیازی به کابل برق مجزا نیست.

 

گیگابایت همینطور تعداد دو درگاه SATA3 نیز برای مادربردهای خود پیش بینی کرده است که مبتنی بر تراشه های ساخت شرکت Marvell هستند و از SATA RAID0‌ پشتیبانی می کنند. بدین ترتیب در هنگام استفاده از پیکره بندی RAID0‌ سرعت انتقال اطلاعات تا 4 برابر افزایش می یابد که عدد چشمگیر و قابل توجهی است. مادربردهای جدید گیگابایت، اواخر آذرماه امسال وارد بازارهای جهانی خواهند شد و با کمترین فاصله زمانی ممکن وارد ایران خواهند شد. ورود این مادربردها هم زمان خواهد بود با معرفی و عرضه تراشه های جدید havendale از سوی اینتل که قبل از سال میلادی جدید صورت خواهد گرفت. این نسل که مجهز به یک تراشه گرافیکی مجتمع در دل خود هستند، نسل جدید پردازنده های گرافیکی اینتل را شامل خواهند شد.

/ 0 نظر / 10 بازدید