یک نسل ششمی دیگر - بررسی مادربرد GA-P61-USB3-B3 گیگابایت

بسیاری از کاربان تصور می کنند برای بهره بردن از جدیدترین امکانات و فن آوری های مربوط به مادربرد باید محصولاتی گران قیمت یا به اصطلاح Hi-End خریداری کنند. اما شرکت گیگابایت با تولید مادربردهایی در رده میانی و قیمت های مناسب که از جدیدترین فن آوری ها بهره می برند به کاربران خانگی و نیمه حرفه ای این شانس را داده است تا از نو آوری های این صنعت استفاده بکنند. چیپ ست H61 شرکت اینتل با هدف ارائه بهترین تناسب بین قیمت و کارایی بهترین پیکره بندی برای گیگابایت برای ارائه مادربرد در این رده به شما می رود. با انتشار یافتن مادربرد های نسل جدید و کامل شدن رده های قدرتمند اکنون رقابت میان شرکت ها در رده های متوسط و پایین داغ شده است.

یکی از محصولات جدید شرکت گیگابایت مادربرد GA-P61-USB3-B3 است که ازچیپ ست اینتل H61 برخوردار است. همچنین این محصول از ماژول های حافظه DDR3 1333/1066/800 پشتیبانی می کند. در رابطه با پشتیبانی این مادبورد از پردازنده ها، می توان به سری پردازنده های Core i7/i5/i3/Pentium/Celeron اینتل اشاره کرد.

 

گیگابایت، اولین تولید کننده ای بود که به اهمیت استفاده مرغوب ترین اجزا در حوزه VRM پی برد. VRM(Voltage Regulator Module) وظیفه تبدیل و تعدیل ولتاژ مورد نیاز پردازنده را دارد. از این رو شرکت گیگابایت با طراحی ویژگی Ultra Durable 2، خازن هایی با عمر مفید بیشتر از 50000 ساعت که در کشور ژاپن ساخته شده اند را مورد بهره برداری قرار داد. همچنین با استفاده از هیدروکسید آهن در هسته چوک ها به جای خود آهن باعث شد تا کمترین مقاومت به وجود آید و مصرف انرژی به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند. نکته قابل ذکر دیگر در این طراحی، تبدیل مراحل انتفال برق به پردازنده از 3 به 4 مرحله می باشد. این تغییر باعث میشود که انتقال برق پایدارتر اتفاق بیافتد و در نتیجه پردازنده عمر بیشتری داشته باشد.

در مادربرد GA-P61-USB3-B3 از کنترل کننده Intersil PWM استفاده شده است که مورد تایید شرکت اینتل می باشد. این کنترل کننده با VRD 12 (Voltage Regulator Down) سازگار است که از فن آوری های جدید مانند SerialVID پشتیبانی می کند. انتقال اطلاعات مدیریتی توان، بین پردازنده و کنترل کننده ولتاژ توسط این فن آوری، باعث می شود در مجموع استفاده بهینه ای از انرژی و در نهایت استفاده موثر تری از تمام اجزا بشود.

 

امروزه، با میل کردن فرمت های پخش تصاویر ویدئویی به سمت Blu-ray، بر اهمیت برخورداری از کیفیت بالای صدا افزوده شده است. مادربرد های جدید گیگابایت با بهره مندی از سیستم پخش صوت با ضریب تبدیل 108 دسیبلی سیگنال به صدا، به این مهم دست پیدا کرده اند. این بدان معنی است که سیستم پخش، صدایی 108 دسیبل بالاتر از صداهای مزاحم ایجاد میکند تا کاربر به وضوح صدا را دریافت کند و کمترین اختلالات صوتی به وجود نیاید.

ابزار های شرکت اپل مانند iPhone، iPod Touch و iPad همیشه با این مشکل روبرو بوده اند که هنگام اتصال به رایانه از سرعت شارژ پایینی برخوردار هستند. اما با فن آوری On/Off Charge این مادربرد شرکت گیگابایت، کاربر قادر به شارژ ابزار های شرکت اپل با سرعتی برابر با شارژر خود محصولات می باشد. حتی هنگامی که رایانه شما در حالت خاموش و استراحت است نیز می توانید از این فن آوری استفاده کنید.

فن آوری USB 3.0 در مادربرد های گیگابایت، سرعت خارق العاده ای در انتقال اطلاعات را به معرض نمایش می گذارد. این سرعت که بالغ بر 5 گیگابیت در هر ثانیه می باشد، مقداری معادل 10 برابر سرعت نسل قبل خود یعنی USB 2.0 است. این مدل دارای 8 درگاه USB 2.0 و 2 درگاه USB 3.0 می باشد. همچنین این محصول دارای یک سوکت PCI x16 می باشد. در نهایت می توان گفت که مادربرد GA-P61-USB3-B3 با بهره بردن از امکانات متنوع گیگابایت، یکی از بهترین مادربردهای بر پایه چیپ ست H61 اینتل به شمار می رود.

/ 0 نظر / 94 بازدید