جدیدترین مادربرد گیگابایت برای فیلم بازها - بررسی مادربرد GA-H67A-UD3H

مدتی است که شرکت اینتل پلتفرم جدید خود با سوکت LGA 1155 را معرفی کرده و شرکت های سازنده مادربرد نیز از این پلتفرم استفاده کرده و محصولات جدیدی را تولید کرده اند. در این نسل جدید نیز مثل نسل قبل دو مدل چیپ ست P67 و H67 تولید شده است که چیپ ست H67 مجهز به گرافیک آنبرد و چیپ ست P67 فاقد آن است. البته طبق گفته شرکت اینتل تمامی پردازنده های سوکت LGA 1155 مجهز به چیپ گرافیکی داخلی هستند اما طبیعتا اگر بخواهید این قابلیت را در اختیار داشته باشید باید از مادربردهای سری H67 استفاده کنید که مجهز به خروجی های تصویر هستند. شرکت گیگابایت طبق معمول همیشه گستره وسیعی از مادربردهای مبتنی بر این چیپ ست را با مدل های مختلف و قابلیت ها و ویژگی های متفاوت تولید و روانه بازار کرده است که در این مقاله قصد داریم یکی از آنها، یعنی مدل GA-H67A-UD3H را مورد بررسی قرار دهیم.

 

همانطور که گفته شد این مادربرد بر پایه چیپ ست H67 و سوکت LGA 1155 تولید شده است و از پردازنده های این سوکت پشتیبانی می کند. یکی از شاخص ترین ویژگی های مادربردهای گیگابایت استفاده از هشت فاز توان واقعی برای توان رسانی به پردازنده است. این فازهای VRM از بهترین مواد اولیه تولید شده اند و نسبت به فازهای نسل قبلی کارایی بالاتری دارند. طراحی آنها به گونه ای است که برق را به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت ممکن از خود عبور داده و در اختیار پردازنده قرار می دهند. این فازها این قابلیت را دارند که به نسبت میزان بار کاری که بر روی پردازنده قرار می گیرد، توان مورد نیاز آن را در اختیارش قرار می دهد. این قابلیت چند مزیت دارد که می توان به صرفه جویی در مصرف انرژی، افزایش طول عمر فازها و پردازنده، کاهش حرارت تولیدی توسط فازها و پایداری بیشتر سیستم به خصوص در هنگام انجام کارهای سنگین اشاره کرد. همچنین این فازها مجهز به ویژگی Dual CPU Power هستند که به واسطه آن فازها به دو گروه چهارتایی تقسیم می شوند که به صورت نوبتی فعال می شوند. به این ترتیب که اگر بار کاری آنچنانی روی پردازنده قرار نگرفته باشد و به توان زیادی احتیاج نداشته باشد، تنها یک دسته چهارتایی از فازها فعال شده و دسته دیگر خاموش خواهند شد. این قابلیت علاوه بر اینکه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش طول عمر فازها می شود، یک مزیت فوق العاده دیگر نیز دارد. به این ترتیب که اگر یکی از فازها بسوزد سیستم از کار نخواهد افتاد، بلکه آن دسته از فازها خاموش شده و دسته دیگر فعال خواهد شد. به این ترتیب حتی لحظه ای هم سیستم از کار نخواهد افتاد. البته اگر بار گاری زیادی بر روی پردازنده قرار گیرد هر هشت فاز فعال می شوند تا سیستم پایداری خود را حفظ کند. در مادربردهای نسل قبلی MOSFETها و درایورهای IC به صورت جداگانه بر روی سطح PCB قرار می گرفتند و به همین دلیل فضای نسبتا زیادی را اشغال می کردند. اما در نسل جدید قطعه واحدی تحت عنوان Driver MOSFET بر روی مادربردها قرار داده شده است که دربرگیرنده درایور IC و MOSFETها است. این قطعه جدید علاوه بر اندازه کوچکتر، بازده بالاتری نیز دارد.

 

این مادربرد همچنین از جدیدترین درگاه های انتقال اطلاعات با بالاترین سرعت ممکن پشتیبانی می کند. به این ترتیب می توان جدیدترین هارد دیسک های داخلی و اکسترنال با پشتیبانی از درگاه های SATA 3 و USB 3.0 را به این مادربرد متصل کرده و اطلاعات را با سرعت بالایی منتقل کرد. همانطور که گفته شد مادربردهای سری H67 مجهز به جدیدترین خروجی های تصویر هستند. مادربرد GA-H67A-UD3H مجهز به سه خروجی تصویر DVI، HDMI و DisplayPort است. به این ترتیب می توان با این مادربرد یک سینمای خانگی با بالاترین کیفیت و کمترین هزینه ممکن در اختیار داشت. به علاوه، این مادربرد دو اسلات کارت گرافیک دارد که از کارت های PCI-E 2.0 و اتصال CrossFireX پشتیبانی می کند. به این ترتیب می توان برای اجرای جدیدترین بازی های رایانه ای نیز روی این مادربرد حساب ویژه ای باز کرد.
گیگابایت در مادربردهای P67 برخلاف سنت دیرینه خود از PCB مشکی رنگ استفاده کرده و تغییر اساسی در ظاهر آنها ایجاد کرده است. اما این اتفاق در مادربردهای سری H67 رخ نداده است و PCB آنها همچنان آبی رنگ است. از دیگر ویژگی ها و فن آوری های به کار رفته در این مادربرد می توان به UD3 مجهز به 2 اونس مس در لایه PCB، قابلیت On/Off Charge برای شارژ سریع تر iPhone و iPad و فن آوری های Cloud OC و Hotkey OC برای اورکلاک کردن مادربرد از راه دور اشاره کرد. این مادربرد بر طبق استاندارد ErP Lot 6 تولید شده و یک محصول سبز به شمار می رود

/ 0 نظر / 22 بازدید