من کامپیوتری میخوام برای:

۱) بازی
۲) گوش دادن به موسیقی
۳) چت
۴) ...
اکثر ما یک کامپیوتر هرچند ضعیف یا پرقدرت داریم اما اگر بخواهیم الان یک دستگاه کامپیوتر بخریم چه بخریم و چه نخریم؟
اولا دو نوع کامپیوتر بیشتر نداریم البته داریم اما شما فکر کنید نداریم:
الف) کامپیوترهای رومیزی (PC)
ب) کامپیوتر های کیفی (Notebook/Laptop)
۱) کامپیوترهای رومیزی:
قطعات مورد احتیاج برای یک کامپیوتر رومیزی:
الف) قطعات ضروری:
سی پی یو،مادر برد،صفحه نمایش،ماوس،صفحه کلید،کیس،درایو،رم،هارددیسک،کارت گرافیک،مودم،منبع تغذیه و بلندگو
ب) قطعات اختیاری:
پرینتر،اسکنر،بلوتوث،اینفرارد،وبکم وچندین قطعه تزئیناتی دیگر
▪ سی پی یو:
برای خرید سی پی یو دو مارک بیشتر نداریم:
۱) ایـــــنـــــتــــل
۲) ای ام دی
اینتل بزرگترین و پرقدرت ترین شرکت تولیدکننده سی پی یو در جهان بشمار میرود.البته ای ام دی نیز رقیب سختی برای این شرکت محسوب میشود.
در کل ۴ نوع سی پی یو بر حسب تعداد هسته داریم:
۱) یک هسته ای
۲) دو هسته ای
۳) دو هسته ای چهار هسته نما
۴) چهار هسته
قیمت سی پی یو از حدود ۳۰۰۰۰ تومان آغاز و تا دلتان بخواهد تا حدود ۱۵۰۰۰۰۰ تومان ادامه دارد اگر کاربر مبتدی هستید خرید یک سی پی یو ارزان مخصوصا دو هسته ای های ارزان ای ام دی بسیار به صرفه تر هستند زیرا اولا یک هسته ای از رده خارج است و دوما محصولات ای ام دی ارزانتر از اینتل است.اما اگر کاربر حرفه ای هستید سی پی یو دو هسته ای چهار هسته نما اینتل مدل Q۶۷۵۰ پرقدرت ترین سی پی یو بازار ایران است که میتوانید آنرا تهیه کنید با اینحال برای کاربران متوسط سی پی یو های دو هسته ای سری E اینتل هم پرقدرت هستند هم قیمت خوبی دارند و حداقل شما را چند سال که نه ولی مدتی شمارا بی نصیب می کند.
▪ مادر برد:
البته برای خرید سی پی یو باید ابتدا مادر برد تان را انتخاب کنید زیرا به نظر بسیاری مهمتر از سی پی یو است.شرکت های تایوانی و مخصوصا چینی همینطور مادربرد به بازار می ریزند ونیازمند یاری شما دوستان عزیز هستند تا دست به جیب کرده و از مادر برد های آنان تهیه کنید.ابیت،گیگابایت،الیت گروپ ،فاکس کان،ایسوس،ام اس آی و... مارک های اندکی از مارک های وجود در بازار هستند که از حدود ۴۵-۵۰ هزار تومان شروع و تا ۵۰۰۰۰۰ تومان ادامه دارند .از قیمت هم معلوم است چه قیمتی برای مبتدی ها و چه قیمتی برای حرفا ای ها مناسب است.گروه اول می توانند از مادربردهای ۵۰۰۰۰ تومان تا ۱۲۰۰۰۰ تومان را انتخاب کنند و کاربران حرفه ای از ۳۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ تومان را میتوانند برای خود انتخاب کنند.
▪ صفحه نمایش:
حالا که صفحه نمایش های سی آر تی از مد افتاده اند و ال سی دی ها ارزان شده اند پس بهتر است هر کاربری یک مانیتور ال سی دی برای خود برگزیند از ۱۵ اینچ تا ۲۴ اینچ.سامسونگ،ال جی،بن کیو،فیوسونیک،سونی،فراسو و حتی دل بیش از ۹۸ درصد بازار را تشکیل می دهند.ال جی و حتی سامسونگ به کمک تجربه و تولید بیشتر و گارانتی بهتر نسبت به رقبا سرآمد تر هستند مخصوصا ال جی که تولیدش در ایران با کیفیتی فراتر از الجی کره جنوبی طراحی های بهتر و کیفیت برتر قدرتمندترین و پرفروشترین شرکت در ایران است.آخرین سری از مانیتور های وارد شده به ایران سری ۲۴ اینچی محصول شرکت سامسونگ است.مانیتورهای ال سی دی آنقدر ارزان شده اند که اکنون قیمت آنها حتی به حدود ۱۸۰۰۰۰ تومان رسیده و گرانترین آن حدود ۱۰۰۰۰۰۰ قیمت دارد.البته اگر پرس و جویی کنید بیش از ۹۰ درصد شمارا به خرید مدل های متنوع سامسونگ و ال جی ترغیب می کنند.
▪ رم:
شرکت کینگستون اولین شرکتی بود که رم تولید کرد و پرفروشترین در جهان بود ولی اکنون شرکت هایی چون Geil , OCZ , corsair , kingmax , TwinMOS , kingbox , PNY , patriot . Apacer و ... نیز به جمع تولیدکنندگان پیوسته اند و بازار را باصطلاح رقابتی کرده اند.از نکات جالب ایکه قیمت رم بویژه مدل ۱ گیگابایتی در حدود یک سال از ۱۸۰۰۰۰ تومان به قیمت بی سابقه ۴۰۰۰۰ تومان رسیده که نشان از سقوط ۷۸% قیمت حکایت دارد.در حال حاضر مارک OCZ حرفه ای ترین مارک تولید کننده رم است.بیشتر مدل های موجود در بازارعبارتند از:۵۱۲ مگابایت،۱گیگابایت،۲×۱ گیگابایت است که از حدود ۲۰۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰۰۰ تومان قیمت دارند.
▪ کارت گرافیک:
دو شرکت ATI و NVIDIA ۲ تولید کننده معروف کارت های گرافیک است که بکمک شرکت گیگابایت سهم ۹۹% بازار را در اختیار دارند.البته وجود شرکت های زیادی مثل Club۳D,Inno۳D,PixelView,Xfx,EVGA و... شرکت هایی هستند که زیر نظر دوشرکت ای تی آی و ان وی دیا هستند که مثل ایران خودرو به پژو به کار مونتاژ محصولات تی آی و ان وی دیا مشغول اند.البته پس از واگذاری شرکت ای تی آی به ای ام دی تا حدودی از آن فروش بالایش کاسته شد.انواع کارت گرافیک عبارتند از:
۶۴مگابایت ، ۱۲۸مگابایت ، ۱۲۸مگابایت ۶۴بیت ،۲۵۶ مگابایت ، ۲۵۶مگابایت۱۲۸بیت ، ۲۵۶مگابایت۶۴بیت ، ۳۲۰ مگابایت ، ۵۱۲ مگابایت ، ۵۱۲ مگابایت ۶۴ بیت ، ۵۱۲ مگابایت ۱۲۸ بیت ، ۵۱۲ مگابایت ۲۵۶ بیت ، ۷۶۸ مگابایت ، ۷۶۸ مگابایت ۳۸۴ بیت ،۱گیگابایت ، ۱گیگابایت ۵۱۲ بیت و...
اختلاف مگابایت و بیت مقداری است که از رم سیستم برای استفاده گرافیکی استفاده می کند و هرچه اختلاف بیشتر باشد قیمت کارت گرافیک ارزانتر است در حال حاضر قیمت کارت گرافیک ۱ گیگابایت گرانترین کارت موجود در بازار است که شرکت انویدیا آنرا تولید کرده است.
▪ هارد دیسک:
در گذشته هارددیسک ۶۴ مگابایت بیش از ۱۰۰۰۰۰۰ تومان قیمت داشت ولی اکنون هارددیسک ۱ ترا بایت (۱۰۰۰ گیگابایت)حدود ۳۰۰۰۰۰ تومان قیمت دارد.اکنون شرکت های سامسونگ،وسترن دیجیتال و مکستور سه شرکت معتبری هستند که هارد دیسک تولید می کنند که در ظرفیت های ۸۰،۱۵۰،۱۶۰،۲۰۰،۲۵۰،۳۲۰،۵۰۰،۷۵۰،۱۰۰۰ و ... گیگابایت هستند.بیشترین رابط هارددیسک ها هم اکنون SataII , USB ۲ موجود هستند که آنقدر ارزان شده که معمولا هر چی ظرفیت بیشتری بگیری بیشتر سود می برید تا کم ظرفیت.سرعت چرخش هارد دیسک ها هم معمولا ۷۲۰۰ دور بر دقیقه هستند ولی ۵۴۰۰ دور و ۱۰۰۰۰ دور نیز وجود دارد هرچه تعداد دور بیشتر باشد سرعت هارددیسک بالاتر است.
▪ درایو:
درایو ها معمولا۵نوعند:CD Rom , CD Writer , Combo Drive , DVD Rom , DVD Writer
و از جهتی ۲ نوعند:Internal , External
Internal یعنی داخلی که حدود ۹۵ درصد درایو های موجود در بازار از این نوع هستند.و با پورت IDE به کامپیوتر متصل میشوند.و برای اتصال به کامپیوتر باید ابتدا کیس را باز کنید کامپیوتر را خاموش و بعد آنرا به کامپیوتر متصل کنید.
▪ External:
یعنی خارجی بعبارتی یک درایوی که میتوانید با پورت یو اس بی آنرا به کامپیوتر اتصال دهید ولازم نیست کامپیوتر را خاموش یا کیس را باز کنید و قیمت این مدل گرانتر از نوع داخلی است.
اما شرکت های تولید کننده عبارتند از:سونی ، سامسونگ ، ال جی ، لایتون ، پلکستور ، ایسوس ، سوزوکی ، فیلیپس ، فراسو ، اچ پی ، سامسونگ توشیبا ، گیگابایت ، ان ای سی ، های تک ، امپرکس و...
بعبارتی تولیدکنندگان درایو بسیار پرشمارند .جدیدترین فناوری اضافه شده به درایو ها قابلیت چاپ بر روی سی دی (یا Light Scribe) است.با توجه به کاهش شدید قیمت ها مقرون به صرفه ترین کار خرید دی وی رایتر است که قیمت آن بستگی به مارک یا سرعت(۸ تا ۲۰ ایکس) چیزی بین ۳۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ تومان آب می خورد.هم اکنون با توجه به رقابت شدی سونی و توشیبا برروی فرمت جدید دیسک ها (BlueRay و HD DVD) درایوهای جدید که بسیار اندک هستند قادر به خواندن ویا رایت کردن این فرمت هارا دارند.
▪ ماوس و صفحه کلید:
برای خرید این دو قطعه لازم نیست خودتان را به زحمت بیاندازید چون هم ارزان اند و هم تفاوت چندانی بین مدل ها وجود ندارد.مثلا کی برد ها با مارک های تی وی ام ، فراسو ، جنیوس و ماوس ها با مارک های فراسو ، جنیوس بیشتر مشهورند و قیمت کی برد از حدود ۱۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ تومان آب می خورد و علت گران بودن وجود رابط بلوتوث و یا مدل لپ تاپی است و در مورد ماوس از ۴۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰۰ تومان آب می خورد دلیلش مثل کی برد وهمچنین وجود کلید های بیشمار برای استفاده اضافه تر است.
▪ منبع تغذیه:
گرین معروف و مشهور و پرفروشترین مارک در بین مارک های تولید کننده منبع تغذیه است. ضمن اینکه پرقدرت ترین منبع تغذیه با توان بیش از ۱۳۰۰ وات متعلق باین شرکت است.اما دیگر مارک عبارتند از:
Thermaltake , Silverstone , AcBel که راندمانی بین ۶۰ تا حدود ۹۰ درصد و توانی از ۳۰۰ تا ۱۳۰۰ وات در بین آنها وجوددارد و قیمت آنها نیز از حدود ۲۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ تومان وجوددارد.
▪ مودم:
با توجه به ورود فناوری ADSL به ایران مودم های مسل جدید نیز به ایران راه پیدا کردند شرکت UsRobotics مشهورترین تولیدکننده مودم است که اکثر مودم های موجود در بازار مودم هایی هستند که با اینترنت DialUp کار می کنند و مودم های مخصوص اینترنت ADSL را نیز شرکت های ارائه دهنده این نوع اینترنت این مودم هارا ارائه می دهند.
▪ بلندگو:
برای که حداقل بتوانید در کامپیوتر تان آهنگ گوش کنید نیازمند یک بلندگو هر چند ارزان هستید که فقط بتواند از خودش صدای خروجی از کامپیوتر را انجام دهد.مارک ها هم متنوع هستند و هم قیمت ها.
▪ کیس:
اما این همه دم و دستگاه گرفتید باید در یک محفظه بنام کیس قرار دهید مارک های مشهور در بازار ایران عبارتند از:Green , Thermaltake , Farassoo , Silver و... هستند که با توجه به اندازه و زیبایی و حتی مکان برای وجود فن از ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰۰ تومان قیمت دارند.

/ 0 نظر / 11 بازدید