جدیدترین کارت گرافیگ nVIDIA

شرکت nVIDIA بزرگترین تولید کننده تراشه های گرافیکی (GPU) اولین عضو از خانواده تراشه های گرافیکی GeForce 9 خود را با نام GeForce 9600GT رسما معرفی نمود.

تراشه جدید با هدف ارایه کارایی بالا در کنار قیمت پایین و به عنوان عضوی از تراشه های سری متوسط خانواده GeForce 9 عرضه خواهد گردید. با این حال گفته می شود در حال حاضر تعداد محدودی از کارت های گرافیک مبتنی بر این تراشه در بازار های خاص مورد نظر nVIDIA آماه فروش است و فروش کلی آن در تمام بازارها از ماه آینده میلادی آغاز خواهد گردید.

تراشه گرافیکی GeForce 9600GT از 64 خط پردازشگر در سرعت 1625 مگاهرتز، 32 واحد بافت گذاری و همچنین 16 وحد رندر در کنار گذرگاه حافظه 256 بیتی، که برای اولین بار در کارت های گرافیک سری متوسط شاهد آن هستیم، پشتیبانی می کند. سرعت پایه برای تراشه GeForce 9600GT برابر با 650 مگاهرتز تعیین شده و nVIDIA به شرکای تجاری خود پیشنهاد استفاده از 512 مگابایت حافظه گرافیکی از نوع GDDR3 در سرعت 1800 مگاهرتز می دهد. این تراشه در خانواده جدید جانشین GeForce 8600GTS خواهد بود و با وجود معماری تقریبا مشابه با آن، به لطف افزایش واحد های پردازشگر بافت، گذرگاه حافظه و ... نسبت به آن، همانطور که در ادامه خواهید دید، عملکرد به مراتب بهتری را از خود نشان داده است.

در کنار افزایش کارایی، تراشه جدید سازگار با گذرگاه PCI Express 2.0 خواهد بود و به درگاه ارتباطی DisplayPort در کنار DVI دوگانه و D-Sub مجهز گردیده است. با این وجود nVIDIA این تراشه را با DirectX 10.1 نساخته است که با وجود عدم تفاوت فاحش در نسخه 10 و 10.1 واسط گرافیکی مایکروسافت، ممکن است از نظر فکری و روانی خریداران بر فروش آن تاثیر گذار باشد.

انتظار می رود کارت های گرافیکی مبتنی بر تراشه GeForce 9600GT در هنگام آغاز فروش عمده در بازار با توجه به امکاناتی که سازنده کارت امکان تغییر در آن ها را خواهد داشت، از جمله سرعت تراشه حافظه و نوع خنک کننده، با قیمتی در حدود 169 تا 189 دلار ارزش گذاری شوند که این قیمت با توجه به کارایی که نسخه اولیه و آزمایشی این تراشه از خود نشان داده است بسیار وسوسه کننده به نظر می رسد.

/ 1 نظر / 8 بازدید
شبكه ملي فرهنگ

شبكه ملي فرهنگ در مسابقه آرم و لوگوي اين شبكه از طراحان خلاق دعوت مينمايد.فرصت را از دست ندهيد. آدرس: WWW.INCN.IR