آخرین اژدهای زوتک - بررسی کارت گرافیک GTX 580 AMP2 زوتک

همگان در انتظار چیپ ست GTX 490 شرکت انویدیا بودند تا همانند چیپ ست GTX 295 با دو پردازنده گرافیکی وارد بازار شود. اما در کمال تعجب این اتفاق عملی نشد و شرکت انویدیا صلاح مملکت خویش را در شروع نسل تازه ای از کارت های گرافیکی دانست. با این که کارت گرافیکی GTX 480 قدرتمند ترین تراشه نسل قبل بود اما تا حدودی از مشکل تولید گرما و صدا در هنگام پردازش نرم افزار ها و یا بازی های سنگین رنج می برد. پس انویدیا سیاست درست را در تغییر کلی معماری کارت های گرافیک خود دانست و با کارت گرافیک قدرتمندGTX 580 پا به نسل پنجم محصولات خود گذاشت. هرچند که این پروسه مقداری به طول انجامید و چند وقتی می گذشت که رقیب دیرینه، ATI یا همان صاحب جدید، AMD کارت های گرافیکی پشتیبان DirectX 11 را وارد بازار کرده بود اما GTX 580 پس از ورودش به عالم و آدم نشان داد که سریع تر از آن روی این کره خاکی وجود ندارد. حال اگر کارت گرافیکی قدرتمند تر از GTX 580 انویدیا می خواهید 3 راه بیشتر ندارید. یا 2 عدد کارت گرافیک نا قابل را SLI و یا CrossFireX فرمایید یا به سراغ کارت های گرافیک دارای دو پردازنده و البته گران قیمت بروید و یا اینکه در نهایت راه سوم را انتخاب کنید و نسخه اورکلاک کارت گرافیک GTX 580 را تهیه کنید. همانطور که می دانید به دنبال عرضه این کارت گرافیکی، نسخه های اورکلاک شده آن نیز توسط شرکت های مختلفی عرضه شد. یکی از این نسخه ها به نام AMP2، حاصل اورکلاک شرکت زوتک، شریک اصلی شرکت انویدیا می باشد که به بررسی اجمالی این محصول اقتضاء می کنیم.

 

در کارت گرافیکی GTX 580 AMP2 شرکت زوتک با کلاک حافظه 815 مگاهرتز، شاهد افزایش بیش از 5 درصد نسبت به نسخه مرجع هستیم. کلاک Shader نیز از 1544 مگاهرتز در نسخه مرجع به عدد 1630 مگاهرتز صعود کرده است. شرکت زوتک GTX 580 AMP را قبل از این محصول نیز با حافظه 1.5 گیگابایتی وارد بازار کرده بود. اما در نسخه AMP2 نسبت به افزایش حافظه اقدام کرده و آن را با حافظه 3072 مگابایت عرضه کرده است تا هیچ کمبودی احساس نشود. جنس این حافظه از جنس GDDR5 و کلاک آن 4100 مگاهرتز می باشد. لازم به ذکر است که این حافظه از رابط های 384 بیتی بهره می برد. همچنین در بازی های رایانه ای که فریم ها طلا هستند، این محصول عملکرد بهتر خود نسبت به نسخه مرجع ثابت کرده است. نکته دیگر رقابت شانه به شانه این محصول با رقیبان گران قیمت تر از خودش در بنچ مارک ها می باشد که نشان از کارایی مقرون به صرفه این کارت گرافیکی دارد. در رابطه با خروجی های GTX 580 AMP2 باید به 2 عدد DVI-I و یک mini HDMI اشاره کرد.

 

مسئله ای که در کارت های گرافیکی اورکلاک شده مطرح می باشد و برای خریداران این دسته از محصولات، عاملی حیاتی به حساب می آید، سیستم خنک کنندگی تعبیه شده در خود محصول است. کارت گرافیکی GTX 580 AMP2 شرکت زوتک از فن خنک کننده Zalman VF3000N بهره می برد که امتحانش را در مدل GTX 480 AMP همین شرکت پس داده است. دو عدد فن 92 میلیمتری و پنج لوله حرارتی مسی 6 میلیمتری گرد هم آمده اند و این خنک کننده را تشکیل داده اند. در انواع بررسی ها روشن شده است که دما و نویز ایجاد شده توسط این کارت گرافیکی فوق العاده پایین می باشد و یکی از ویژگی های این محصول به شمار می رود. جعبه این محصول نیز با یک اژدها که نشانه محصولات AMP شرکت زوتک است، صفحه آرایی شده و در داخل آن برای گیمر ها بازی Assassin’s Creed نسخه Brotherhood قرار داده شده است. با توجه به قیمت این بازی و فن خنک کننده Zalman VF3000N به صورت جداگانه، می توان نییجه گرفت که با در نظر گرفتن هزینه اورکلاک کردن این محصول، قیمت آن بسیار پایین می باشد و خرید آن در زمره تصمیمات معقول قرار می گیرد. با توجه به حافظه 3 گیگابایتی، اگر به دنبال کارت گرافیکی می باشید که برای سالیان متوالی بازی های سنگین را به راحتی اجرا کند، GTX 580 AMP2 شرکت زوتک را انتخاب کنید. این محصول با گارانتی آواژنگ در بازار های کشورمان موجود می باشد.

/ 0 نظر / 60 بازدید