Z68 های گیگابایت آمدند - بررسی مادربرد Z68X-UD5-B3 گیگابایت

پس از عرضه و فروش خوب مادربردهای P67 گیگابایت در چند ماه اول سال، اکنون این شرکت مادربردهای بر اساس چیپ ست جدید اینتل یعنی Z68 را تولید و روانه بازار کرده است. این چیپ ست از لحاظ کارایی بین P67 و H61 قرار می گیرد، اما از فن آوری های جدیدی بهره می برد. انتظار می رود چیپ ست Z68 به طور کامل جایگزین P67 شود و سهم بزرگی از فروش مادربرد در بازار را به خود اختصاص دهد. همانند همیشه، شرکت گیگابایت بر پایه این چیپ ست، چندین مدل مختلف تولید کرده است تا تمام رده بازار و نیاز های کاربران را پوشش دهد. مادربردهای با پسوند UD5 همواره محصولاتی خوش ساخت و خوش قیمت به حساب می آمده اند و Z68X-UD5-B3 از این موضوع مستثنی نیست.

 

در طول تاریخ استفاده از رایانه های شخصی، همیشه شاهد آن بودیم که تغییرات در برخی از تنظیمات بایوس، برای بسیاری از کاربرانی خانگی و نیمه حرفه ای امری بسیار وقت گیر و خسته کننده بوده است. با حضور بایوس های EFI و تعبیه محیطی مساعد و دارای مکان یاب موس، مقدار کمی از این مشکلات رفع شد. اما باز هم بسیاری از امور در محیط بایوس نیاز مبرمی به سادگی و نرمی بیشتری داشتند. از همین رو مهندسان شرکت گیگابایت با تاکیید بر استفاده راحت عموم کاربران و همچنین اورکلاکر های تازه کار از محیط بایوس، نرم افزار جدیدی به نام Touch BIOSرا طراحی کردند. با حضور این نرم افزار و پشتیبانی مادربرد GA-Z68X-UD5-B3 گیگابایت از آن و همچنین تنها با داشتن یک صفحه نمایش پشتیبان از فن آوری touch، می توانید بسیاری از تنظیمات بایوس را براحتی با لمس کردن آیکون های مورد نظر انجام دهید. تنها با دو کلیک و بدون راه اندازی مجدد سیستم، براحتی می توانید در تنظیماتی مانند میزان ولتاژ حافظه تغییر ایجاد کنید. این نرم افزار از ویژگی های انحصاری گیگابایت نیز پشتیبانی می کند. به عنوان مثال در Touch BIOS می توانید از نرم افزار @BIOS برای بروز رسانی بایوس سیستم خود استفاده کنید. نکته دیگر، وجود بخش معینی برای تنظیمات اورکلاک است که سطح وسیعی از اختیارات را پیش روی کاربر می گذارد. نرم افزار Touch Bios بسیار انعطاف پذیر است و می توان به سادگی آیکون های مورد نظر را جابجا و آیکون های بلا استفاده را حذف کرد.

این مادربرد از پردازنده های Core i7/i5/i3/Pentium/Celeron اینتل پشتیبانی می کند. همچنین باید به پشتیبانی این محصول از ماژول های حافظه DDR3 2133/1866/1600/1333/1066 مگاهرتزی اشاره کرد. مادربردبرد GA-Z68X-UD5-B3 به کاربران اجازه می دهد تا کنترل بیشتری بر مقدار ولتاژ سیستم خود نسبت به مادربرد های دارای پل شمالی پردازنده و حافظه بوده اند، داشته باشند. با استفاده از این ویژگی کاربران قادر به اورکلاک بالاتری خواهند بود. همچنین این ویژگی قابلیت کنترل تغییر ولتاژ را در آن واحد به شما می دهد که با این وجود دیگر شاهد تعلل در این بخش، نسبت به کنترل کننده های GPIO نخواهید بود.

 

شرکت گیگابایت با تجهیز مادربردهای سری Z68 خود به فن آوری Smart Response اینتل امکان تجربه کارایی بسیار بالای مشابه با سیستم های SSD را به کاربران خود می دهد. این فن آوری برنامه هایی که به طور مکرر استفاده می شوند را در کش دخیره سازی می کند. با ذخیره سازی هوشمند این اطلاعات به صورت بلوک-بلوک، دیگر نیازی به بارگذاری مجدد آنها پدید نمی آید. در نتیجه کارایی سیستم به میزان قابل توجهی بالا می رود. فن آوری Smart Response اینتل در مقایسه با سیستم های دارای درایو های هایبرید (Hybrid) و درایوهای تنها مغناطیسی، به ترتیب دو و چهار برابر کارایی بیشتری در حداکثر توان خود ارائه می دهد.

مثل همیشه شرکت گیگابایت طراحی جدیدی برای خنک کردن سیستم شما ارائه داده است. مادربرد GA-Z68X-UD5-B3 دارای لوله های کاملاً بسته شده ای از جنس مس می باشد. این سیستم به گونه طراحی شده است که مقدار انتقال حرارت میان منبع گرما و باله های خنک کننده افزایش می یابد. در نتیجه حرارت ایجاد شده، به سرعت از فن پردازنده به سمت خنک کننده پردازنده هدایت می شود.

از دیگر ویژگی های این مادربرد، می توان به پانلی اشاره کرد که به راحتی در جلوی سیستم شما قابل دسترس است. این پانل شامل 4 درگاه USB 3.0 است. همچنین در پانل پشتی 4 درگاه USB 3.0 دیگر و دکمه ای موجود است که با استفاده از آن براحتی و در یک لحظه می توان سیستم را اورکلاک کرد. در این محصول یک رابط PCIEX16/ PCIEX8/ PCIEX4 و 2 رابط PCIEX1 نیز تعبیه شده است. این مادربرد به زودی در بازار موجود خواهد شد

/ 0 نظر / 32 بازدید