نگاهي به كارت‌هاي گرافيكي سري Quadro از NVIDIA

در بازار پردازنده‌هاي گرافيك، به جز محصولاتي كه براي استفاده در سيستم‌هاي خانگي طراحي و توليد مي‌شوند، گروه ديگري نيز حضور دارند كه بيشتر براي استفاده در سيستم‌هاي صنعتي و براي انجام كار‌هايي چون طراحي سه بعدي و استفاده در سيستم‌هايي با چندين خروجي نمايشگر مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين پردازنده‌هاي گرافيكي از نظر ساختاري تا حدود زيادي مشابه پردازنده‌هاي گرافيكي عمومي كه در سيستم‌‌هاي خانگي مورد استفاده قرار مي‌گيرند هستند اما به دليل زمينه‌هاي استفاده متفاوت، داراي تفاوت‌هايي نيز با آن‌ها مي‌باشند. براي مثال به دليل اينكه نرم افزارهاي طراحي صنعتي به توان پردازشي بالايي در زمينه محاسبات مربوط به رئوس نياز دارند، بخش‌هايي كه مربوط به پردازش رئوس هستند در اين پردازنده‌هاي گرافيكي بيشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. بر خلاف پردازنده‌هاي گرافيكي معمولي كه داراي توانايي زيادي در انجام محاسبات مربوط به پيكسل‌ها هستند، به دليل اينكه بخش بسيار بزرگي از واحد‌هاي محاسباتي در پردازنده‌هاي گرافيكي توليد شده براي كاربردهاي صنعتي به محاسبات راسي اختصاص داده شده‌اند، اين پردازنده‌ها داراي عملكرد ضعيفي در هنگام پردازش پيكسلي مي‌باشند.

 از سوي ديگر مساله قيمت نيز يكي از مهم‌ترين مسائلي است كه بايد در رابطه با اين پردازنده‌هاي گرافيكي و كارت‌هاي توليد شده برپايه آن‌ها مورد توجه قرار گيرد. به دليل كاربردهاي خاص و ويژه‌اي كه براي اين كارت‌هاي گرافيكي در نظر گرفته شده است و البته به دليل مخاطبان كمتر اين محصولات، حجم توليد اين پردازنده‌هاي گرافيكي و كارت‌هاي ساخته شده بر پايه آن‌ها بسيار كمتر از كارت‌هاي گرافيكي معمولي است. علاوه بر آن اين كارت‌هاي گرافيگي به دليل طراحي و پروسه ساخت پيچيده‌تر، داراي قيمت بسيار بالاتري نسبت به كارت‌هاي گرافيكي معمولي توليد شده براي سيستم‌هاي دسك‌تاپ هستند. به نحوي كه قيمت انواع با كارايي متوسط آن‌ در بسياري از اوقات از كارت‌هاي گران قيمت طراحي شده براي سيستم‌هاي خانگي بيشتر است. با وجود حجم توليد كمتر، اين پردازنده‌هاي گرافيكي همچنان از تنوع بسيار خوبي برخوردار هستند، به نحوي كه چندين شركت مختلف اقدام به طراحي و ساخت اين گونه محصولات مي‌نمايند.

شركت NVIDIA نيز به عنوان يكي از بزرگترين توليد كنندگان پردازنده‌هاي گرافيكي مجموعه كاملي از پردازنده‌هاي گرافيك مخصوص ايستگاه‌هاي كاري خود را با نام سري Quadro توليد و به بازار عرضه كرده است. كارت‌هاي گرافيكي سري Quadro به دو مجموعه كاملا مجزا تقسيم مي‌شوند. مجموعه اول كارت‌هاي سري Quadro FX هستند كه معرف پردازنده‌هاي گرافيكي با كارايي بالا در هنگام اجراي نرم‌افزارهاي طراحي صنعتي مي‌باشند (كاربردهاي CAD/CAM). دسته دوم كارت‌هاي سري Quadro NVS هستند كه براي استفاده در سيستم‌هايي كه به چندين خروجي نمايشگر نياز دارند طراحي شده‌اند. نام گذاري مدل‌هاي مختلف سري Quadro داراي تفاوت‌هاي كلي نسبت به كارت‌هاي گرافيكي طراحي شده براي سيستم‌هاي خانگي است. براي مثال ما در سري FX شاهد حضور كارت‌هاي گرافيكي Quadro FX 5600 به عنوان گران‌ترين عضو اين مجموعه هستيم.

پردازنده‌هاي گرافيكي سري Quadro FX 4600 نيز از ديگر اعضا اين خانواده است كه جزو پردازنده‌هاي گرافيكي با كارايي بالا محسوب مي‌شود. اين پردازنده‌ها بر پايه معماري Geforce 8 توليد شده‌اند و داراي مشخصاتي شبيه به كارت‌هاي گرافيكي سري Geforce 8800 هستند. در مقابل كارت‌هاي سري Quadro FX 4500 كارت‌هاي گرافيكي هستند كه بر پايه معماري Geforce 7 توليد شده و داراي عملكردي شبيه به پردازنده‌هاي گرافيكي سري Geforce 7800 مي‌باشند. البته اين كارت‌هاي گرافيكي به تازگي با نام Quadro FX 1700 نيز به بازار عرضه شده‌اند. در نهايت كارت‌هاي گرافيكي سري Quadro FX 570/370 نيز به عنوان ارزان قيمت‌ترين كار‌ت‌هاي گرافيكي اين خانواده شناخته مي‌شوند. به دليل كارايي بسيار بالاي اين پردازنده‌هاي گرافيكي، شركت هاي متعددي اقدام به معرفي كارت‌هاي گرافيكي خود با استفاده از اين پردازنده‌هاي گرافيكي نموده‌اند. البته به دليل پيچيدگي‌هاي موجود در رابطه باطراحي اين كارت‌هاي گرافيكي تنها شركت‌هايي كه داراي توانايي‌هاي فني بالايي باشند قادر به ارايه كارت‌هاي گرافيكي با استفاده از آن‌ها هستند. براي مثال شركت Leadtek به عنوان يكي از يزرگترين توليد كنندگان كارت‌هاي گرافيكي و يكي از شركاي اصلي شركت NVIDIA مجموعه كاملي از محصولات خود را بر پايه اين چيپ‌ست‌ها به بازار عرضه كرده است. اين شركت با ارايه انواع كارت‌هاي گرافيكي سري Quadro، از كارت‌هاي با كارايي بالا تا كارت‌هاي گرافيكي ارزان قيمت، توانسته‌ است محصولاتي را متناسب با نياز و بودجه تمامي سطوح كاربران به بازار عرضه كند.

/ 0 نظر / 10 بازدید