سربلندی Gigabyte در اورکلاک آخرین پردازنده AMD

یکی از جدیدترین سری پردازنده‌های AMD، Phenom II X4 42 Black Edition TWKR نام دارد که تنها در تعداد محدودی تولید شده (حدود 100 عدد تا به امروز) و به طور خاص، برای اورکلاک طراحی و تنظیم شده تا بتواند فرای آن چیزی که در دنیای اورکلاک معمول است فعالیت کند. به علت ویژگی‌های خاص این سری از پردازنده‌ها، سری TWKR برق بیشتری مصرف کرده و گرمای بیشتری نیز تولید می‌کنند.

اخیراً تیم اورکلاک IRONMOD به همراه وب سایت سخت‌افزاری معتبر Tom`s Hardware، دست به اورکلاک این پردازنده جدید زده‌اند. از آنجا که پردازنده‌های Phenom II در مقابل دما‌های بسیار پایین دچار مشکل نمی‌شوند، تیم اورکلاکر توانست دمای پردازنده را با استفاده از LN2 به پایین‌تر از 180 درجه سانتیگراد زیر صفر برساند. فرکانس پیش‌فرض این پردازنده دو گیگاهرتز است و در نهایت بیشترین فرکانس پردازنده‌ای که این تیم توانست به ثبت برساند، 6.4 گیگاهرتز در ولتاژ کاری 1.75 ولت بوده است.

آنها از بهترین و مقاوم‌ترین قطعات برای اورکلاک در سیستم مورد آزمایش خود استفاده کرده اند که از آن جمله می‌توان به مادربورد GIGABYTE MA790FXT-UD5P اشاره کرد. این مادربورد که از سوکت AM3 و حافظه‌های DDR3 پشتیبانی می‌کند، به پل شمالی 790FX و پل جنوبی SB750 مجهز است که ترکیب بسیار مناسبی برای اورکلاک پردازنده‌های AMD فراهم می‌کند. پتشیبانی از حافظه های جدید DDR3 در این مادربرد که در حال حاضر تمرکز اصلی اورکلاکرها در جهان است، باعث شده آنها بتوانند توانمندترین تراشه ای AMD را در کنار حافظه های DDR3 به خدمت بگیرند و کارایی را به اوج برسانند. به علاوه این مادربورد به فناوری Ultra Durable 3 مجهز شده تا در کنار لایه دو اونسی مسی که در کل سطح مادربورد گسترده است و تأثیر بسزایی در کاهش دمای مادربورد دارد، خازن‌های ژاپنی با طول عمری بیش از 50000 ساعت، چوک‌هایی با با بازدهی بالا‌تر و مصرف انرژی کمتر و MOSFET هایی با RDS(on) کمتر، GIGABYTE MA790FXT-UD5P را هر چه بیشتر برای شرایط سخت آماده می‌سازد. همیشه انتخاب یک مادربرد مطمئن و ایمن برای اورکلاک تراشه های AMD مشکل بوده است و حالا با اضافه شدن Ultra Durable 3 بر روی مادربرد های گیگابایت، حاشیه امنیت حرارتی و استقامتی بالایی را برای اورکلاکرها بوجود آورده است. مهم ترین دلیل برتری ، استفاده از لایه های مسی دو اونس مس است که علاوه بر بالاتر بردن مقاوممت حرارتی و توانایی عبور جریان بیشتر، مشکلات الکترومغناطیسی و خطاهای مداری را کم کرده و مادربرد را برای مود کردن و تغییرات سخت افزاری دستی، قابل تر و ایمن تر کرده است.

 در بسیاری از مواقع، مود کردن سخت افزاری باعث بروز حرارت های کاذب و اتصال های الکتریکی نا خواسته و ایجاد حرارت بالا در محل اتصالات جدید می شود. در مادربرد MA790FXT-UD5P که اختصاصا از لایه های دو اونس مس استفاده می کند، این مشکل تا حدود زیادی مرتفع شده و همین مسائه باعث شده است که تیم IRONMOD بتواند سیستم را مدت زیادی و بدون صدمه فیزیکی به مدارهای مودینگ در حالت اورکلاک نگه دارند. به گفته اعضای این تیم، MA790FXT-UD5P بهترین گزینه موجود برای اورکلاکرهایی است که علاقه مند رکورد زنی روی تراشه های AMD هستند.

با نگاهی دقیق تر به طراحی MA790FXT-UD5P می توان به این نتیجه رسید که این مادربرد با هدف کار در شرایط سنگین طراحی شده و پیش بینی هایی نیز برای اورکلاکر های مبتدی تر در طراحی مدارات آن شده است. بطوری که روی سطح مادربرد، سوئیچ دستی برای روشن و خاموش کردن مادربرد و پاک کردن Cmos قرار داده شده است تا در شرایط خاص، اورکلاکر بتواند سیستم را بسرعت به حالت اولیه خود برگرداند. همینطور نمایشگر های LED ویژه ای نیز جهت مانیتورینگ مشکلات واختلالات ولتاژهای روی مادربرد تعبیه شده است تا در شرایطی که کاربر دسترسی به بایوس یا ویندوز ندارد، کنترل خود روی سیستم را از دست نداده و بتواند مجدد تنظیمات را به حالت اولیه باز گرداند.
IRONMOD بزودی برای بهبود رکورد 6.4 گیگاهرتزی خود وارد مبارزه ای جدید خواهند شد و اعضای این تیم امید دارند بتوانند به کمک مادربرد MA790FXT-UD5P، به این مهم نائل شوند.

/ 0 نظر / 14 بازدید