کارت هایی برای حرفه ای ها - بررسی سه مدل از کارت های گرافیکی سری 460 گیگابایت

مدتی بود که شرکت ATI با کارت های گرافیکی سری 5700 و 5800 خود، بازار را در دست گرفته بود و یکه تازی می کرد. تا اینکه شرکت NVIDIA کارت های سری 200 و 400 را تولید و در اختیار کاربران قرار داد. هرچند که این اقدام از نظر بسیاری از صاحب نظران این عرصه کمی دیر بود، اما به هر حال باعث شد NVIDIA بتواند بخشی از سهم بازار از دست رفته را بازگرداند. تا کنون نیز کارت های متعددی در رده های مختلف بر پایه این دو تراشه گرافیکی تولید شده است که کاربران به نسبت نیازهای خود می توانند انتخاب مناسبی را از بین آنها داشته باشند. یکی از سری های موفق این کارت ها سری GTX 460 است. در حال حاضر سه کارت گرافیک از این سری تولید شده است که عبارتند از GV-N460D5-768I-B، GV-N460OC-768I و GV-N460OC-1GI. همانطور که از اسم آنها پیداست تراشه دو مدل از آنها به صورت اورکلاک شده عرضه شده اند. از نظر مشخصات داخلی هر سه مدل تقریبا شیبه هم هستند و فقط در دو مدل اول از حافظه 768 مگابیتی GDDR5 با رابط 192 بیتی استفاده شده است و مدل سوم مجهز به یک گیگابایت حافظه GDDR5 با رابط 256 بیتی است. همچنین در دو کارت مدل OC میزان کلاک هسته 715 مگاهرتز و میزان کلاک سایه زن 1430 مگاهرتز است، که این اعداد در مدل N460D5-768I-B به ترتیب 675 و 1350 مگاهرتز هستند.

 

این کارت ها از فن آوری های DirectX 11 و OpenGL 4.0 پشتیبانی می کنند و از این رو می توانند انتخاب مناسبی برای گیمرهای حرفه ای باشند. از دیگر فن آوری های به کار رفته در این محصولات می توان به اتصال SLI، NVIDIA Pure Video HD، 3D Vision Surround Ready، NVIDIA PhysX و CUDA اشاره کرد. به واسطه قابلیت SLI می توان تا چهار کارت گرافیک را به یکدیگر متصل کرد و کارایی گرافیکی سیستم را چندین برابر کرد. فن آوری Pure Video HD باعث می شود تصاویر ویدئویی با فرمت های HD DVD و Blu-ray با وضوح و کیفیت بالاتری پخش شوند. همچنین در هنگام پخش ویدئوها بار کاری کمتری بر روی پردازنده قرار می گیرد و در نتیجه مصرف توان نیز کاهش یافته و در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. به نوعی می توان گفت Pure Video HD ترکیبی از یک تقویت کننده قدرتمند سخت افزاری، یک محافظ محتوی فایل های تصویری و یک پخش کننده نرم افزاری است. فن آوری 3D Vision نیز به کاربران کمک می کند که به سادگی و با کیفیت بسیار بالایی تصاویر را از جهت عرضی به سه قسمت تقسیم کنند و بر روی سه صفحه نمایش پخش کنند. به این ترتیب شما در هنگام انجام بازی ها دید وسیع تر و دقیق ترین نسبت به گذشته خواهید داشت و می توانید لحظات کاملا متفاوتی را تجربه کنید. فن آوری PhysX نیز مربوط به بخش فیزیک بازی های کامپیوتری می شود و به واسطه آن، انواع افکت های تصویری از جمله انفجارها و ذرات معلق موجود در هوا و حرکت لباس شخصیت های بازی با کیفیت بالاتری به نمایش درآمده و فضای بازی بیش از پیش به واقعیت نزدیک می شود. فن آوری CUDA نیز به اجرای دیگر نرم افزارهای سنگین کامپیوتری کمک می کند و با آزاد کردن توان هزاران هسته موجود در پردازنده کارت گرافیک، توانایی سیستم را افزایش می دهد. از این رو دیگر برای اجرای نرم افزارهای حجیم با مشکل کاهش سرعت مواجه نخواهید شد.

 

به گفته بسیاری از کاربران، کارت های گرافیکی NVIDIA کمی بیش از حد معمول داغ می شوند و این افزایش حرارت می تواند برخی مواقع برای سیستم مشکل ساز شود. علاوه بر این، عمل اورکلاک نیز به صورت ذاتی باعث افزایش دمای قطعات می شود. پس با این حساب کارت های 460OC-768I و 460OC-1GI باید در هنگام کار دمای بسیار بالایی داشته باشند. اما در عمل اینچنین نیست و گیگابایت برای دفع این حرارت بالا راه کارهای متعددی را اندیشیده است. اولین آنها استفاده از فن های WINDFORCETM 2X است. در این طراحی دو فن به صورت غیر خطی بر روی بدنه کارت قرار گرفته است. همین امر باعث می شود هیچگونه تداخل هوایی ایجاد نشود و گردش هوا به خوبی انجام پذیرد. همچنین از فن آوری Ultra Durable VGA در ساخت این کارت گرافیک استفاده شده است. به واسطه این فن آوری میزان مس موجود در لایه PCB دو برابر شده است. این امر باعث می شود دمای پردازنده گرافیکی و حافظه بین 5 تا 10 درصد کاهش پیدا کند.
این سه کارت گرافیک، بسته به نوع نیازی که هر کاربر دارد، می توانند گزینه های بسیار خوبی به شمار روند، چرا که کارایی بسیار بالا و قیمت نسبتا مناسبی دارند.

www.avajang.com

/ 0 نظر / 14 بازدید