Gigabyte GA-MA790FX-UD5P

 AMDبا چیپ ست هایش بالاخره توانست NVIDIA را از میدان به در کند. البته این اتفاق کاملا قابل پیش بینی هم بود، وقتی شما یک تولید کننده پردازنده باشید و بازار حداقل از نظر روانی آماده است تا چیپ ست های شما را با رویی گشاده تر بپذیرد. البته این عامل به تنهایی از عوامل محبوبیت چیپ ست های AMD نبود و این شرکت در حقیقت به هیچ وجه سعی نکرد که در برابر NVIDIA از این برتری سو استفاده کند. چیپ ست های AMD از زمان عرضه تا کنون هم از نظر کارایی و هم از نظر امکانات جانبی نه تنها نسبت به چیپ ست های NVIDIA برتری داشته اند بلکه اگر بخواهیم دقیق تر به موضوع چیپ ست ها نگاه کنیم می توانیم به راحتی متوجه شویم که حتی از چیپ ست های اینتل نیز موفق تر عمل کرده اند. البته نه اینکه بتوانند یک شبه به حجم فروش چیپ ست های اینتل حتی نزدیک شوند اما اشغال یک بازار در مدت تنها دو سال و رسیدن به سهم بیش از 80 درصد، آن هم در جایی که قبل از آن حضور شما صفر بوده است، اگر معجزه نباشد یک موفقیت باورنکردنی است.

 
AMD PhenomeII

مادربرد GA-MA790FX-UD5P از مادربردهایی است که با استفاده از یکی از چیپ ست های AMD تولید شده است. چیپ ست اگرچه چندان جدید نیست اما کاملا کارآمد است. بر خلاف پردازنده های اینتل که تقریبا برای پشتیبانی از هر سری از آن ها به چیپ ست جدیدی نیاز است، در پلاتفورم AMD می توان با استفاده از یک مدل چیپ ست چندین سری از پردازنده ها را پشتیبانی کرد و همین انعطاف پذیری هم سبب می شود تا AMD به جای تمرکز مداوم بر روی چیپ ست ها و مخصوصا چیپ های پل شمالی اقدام به بهینه سازی سایر بخش ها کند. چیپ ست AMD 790FX که در این مادربرد مورد استفاده قرار گرفته است، یک چیپ ست با کارایی بالا است که حدود یک سال از عمر آن می گذرد اما همچنان قادر است تا از جدید ترین پردازنده های تولید شده توسط AMD مانند پردازنده های چهار هسته ای 45 نانومتری Phenom II پشتیبانی کند. البته چیپ ست به کار رفته در MA7950FX-UD5P کاملا قدیمی هم نیست و از پل شمالی جدید SB750 در آن استفاده شده است. استفاده از این پل شمالی در مادربرد گیگابایت باعث دست یابی به امکاناتی شده است که پیش از این به هیچ وجه در دسترس نبوده اند. اگر از 6 درگاه SATA2.0 و 12 درگاه USB2.0 را بگذریم شاید مهمترین تکنولوژی های پشتیبانی شده در SB750 تکنولوژی های EC AOD-ACC و AMD OverDrive باشد. AMD Overdrive در حقیقت برای بهینه سازی امکانات پردازنده طراحی شده است و به کاربران حرفه ای تر امکان می دهد تا قابلیت بهینه سازی، کارایی و پایداری پلاتفورم AMD را به حداکثر برسانند. از سوی دیگر AMD AOD-ACC نیز یکی از تکنولوژی هایی است که با استفاده از یک تنظیم کننده پیشرفته کلاک داخلی به پردازنده های AMD امکان دهد تا با استفاده از نرم افزار کنترلی OverDrive به شکل خودکار و در بالاترین حد ممکن بدون از دست دادن ثبات و کارایی اورکلاک شوند.

 

AMD 790FX Chipset

در زمینه امکانات عمومی نیز این مادربرد یک محصول سطح بالا به شمار می آید: پشتیبانی از 16 گیگابایت حافظه دوکاناله در فرکانس 1333+ MHz، پشتیبانی از دو درگاه PCI-E 2.0 x16 برای استفاده از دوکارت گرافیکی در حالت CrossFireX و همچنین بهره گیری از دو کنترل کننده مجزای شبکه گیگابیت برای بر قراری ارتباط سریع و با پهنای باند بالا از طریق شبکه محلی از دیگر توانایی های MA790FX-UD5P هستند.


Gigabyte GA-MA790FX-UD5P

البته گیگابایت به غیر از توانایی های گفته شده برخی از تکنولوژهای اختصاصی خود را نیز برای متمایز کردن محصول خود از سایر رقبا در MA790FX-UD5P مورد استفاده قرار داده است. نسخه سوم طراحی با طول عمر بالا یکی از این تکنولوژی هاست که اتفاقا گیگابایت تبلیغات بسیار زیادی نیز در رابطه با آن داشته است. مهمترین نکته ای که مادربردهای ساخته شده با استفاده از این تکنولوژی را از سایر مادربردها متمایز می کند استفاده از PCB هایی با لایه های داخلی مسی است که دارای قطر دوبرابر نسبت یه سایر مادربردها هستند و وزن آن ها به دو اونس (حدود 57 گرم) برای هر فوت مربع می رسد. طبق آنچه گیگابایت عنوان کرده است، استفاده از این PCB های جدید علاوه بر افزایش طول عمر، باعث افزایش کارایی، کاهش حرارت تولیدی و توانایی های بیشتر در رابطه با اورکلاکینگ هم خواهد شد. به غیر از این گیگابایت از تکنولوژی "بهینه ساز ساده مصرف انرژی" نیز در MA790FX-UD5P استفاده کرده است و با استفاده از آن سعی کرده تا مصرف توان را در زمان های بی کاری سیستم و یا مواقعی که پردازنده در بار کاری کامل نیست کاهش دهد. در نهایت برای پشتیبانی از پردازنده های پرقدرت سری Phenom II X4 و همچنین پردازنده های سری Black Edition، که ضریب فرکانسی آن ها باز است و می توان آن ها را به راحتی اورکلاک کرد، MA790FX-UD4P از طراحی 10 فاز برای مدار تغذیه پردازنده پشتیبانی کرده و می تواند پردازنده هایی با مصرف توان تا 140 وات را نیز تغذیه کند. اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که به کارایی بالای سیستم خود اهمیت می دهید، از امکانات جانبی مادربرد استفاده می کنید و یا حتی اهل اورکلاک کردن و شکستن رکوردهای جهانی در این زمینه هستید، در انتخاب MA790FX-UD5P تردید نکنید.


ATI CrossFire X Logo

Avajang

/ 0 نظر / 8 بازدید