پل شنی گیگابایت - معرفی مادربردهای نسل جدید گیگابایت، مبتنی بر معماری Sandy Bri

شرکت اینتل که این روزها بزرگترین و قدرتمند ترین نام در دنیای تراشه های دیجیتالی و پردازنده های رایانه ای است، از ورود معماری جدید خود با نام Sandy Bridge تا پایان سال جاری میلادی خبر داد. پلتفرم جدید اینتل قرار است جایگزینی برای نسل پر طرفدار و پر فروش LGA 775 باشد. پلتفرمی که هنوز بعد از گذشت بیش از 5 سال، عمده سهام دار بازار مادربرد و پردازنده در جهان است. بعد از معرفی و توزیع نسل LGA 1156 و موفقیت نسبی این پلتفرم در سهم گیری از بازار رده میانی، اینتل با دو استراتژی اقدام به معرفی LGA 1155 و Sandy Bridge کرده است. پلتفرم جدید اینتل دو مزیت دارد، اول ارزانی و قیمت رقابتی آن چه در تولید پردازنده و چه در تولید مادربرد است و دوم توانایی گرافیکی پردازنده های نسل جدید آن است که به اینتل قدرتی چند برابر برای دور کردن رقبا از بازار گرافیک های ارزان قیمت می دهد. هدف اینتل در مرحله اول حذف نسل قدیمی LGA 775 و در مرحله دوم حذف گرافیک سازهای مستقل نظیر nVIDIA و ATI از بازار گرافیک های رده پایین است.

 

از نظر معماری، Sandy Bridge بر پایه سوکت های جدید 1155 کار می کند و مانند نسل قبل از یک پردازنده و یک پل جنوبی بر روی مادربرد تشکیل شده است. عمده تغییرات این نسل در داخل پردازنده شکل گرفته است. تغییراتی کوچک در معماری و تقویت پردازنده گرافیکی قرار گرفته در دل CPUها. به مانند قبل تمامی کنترل کننده ها و اجزای پل شمالی در داخل پردازنده گرد هم آمده اند و در نحوه ارتباط و اتصال هسته ها، پردازنده گرافیکی و کنترل کننده ها به یکدیگر نیز تغییراتی بوجود آمده است. اینتل در دل تمام پردازنده های نسل جدید خود از هسته گرافیکی بهره گرفته و آن را به جزء جدایی ناپذیر تراشه ها تبدیل کرده است. چیپ ست های نسل جدیدی که تا به حال از سوی اینتل معرفی شده اند، P67 و H67 هستند. با همان رویکردی که در نام گذاری نسل قبل بود. P67 ها فاقد خروجی ویدئویی و H67 ها همراه با خروجی ویدئویی و جهت استفاده و بهره از تراشه گرافیکی داخل پردازنده ها. این مادربردها همگی بر اساس پیکره بندی حافظه های DDR3 تولید می شوند و درگاه ارتباطی SATA 3 بصورت ذاتی در پل جنوبی آنها گنجانده شده است. متاسفانه هنوز اینتل برنامه ای برای پشتیبانی ذاتی از درگاه USB 3.0 ندارد و این قابلیت باید بصورت جداگانه از سوی تولید کنندگان مادربرد لحاظ شود. کما اینکه تولید کننده عمده نظیر گیگابایت، به استراتژی USB 3.0 محور خود نظیر نسل پیش ادامه داده و با استفاده از چیپ های اختصاصی بر روی مادربردهای جدید P67 خود، این فن آوری را بصورت گستره ای بر روی محصولات خود مورد پشتیبانی قرار داده اند. پردازنده های نسل جدید اینتل به سه گروه Core i3، i5 و i7 های جدید تقسیم بندی می شوند که نام گذاری آنها اندکی متفاوت است.

 در بین تولید کنندگان مادربرد، به مانند نسل قبل، گیگابایت با کامل ترین دامنه محصولی و سریع ترین زمان به بازار حجوم آورده است، حتی زودتر از آنکه اینتل بصورت رسمی پردازنده های خود را توزیع کند. گیگابایت برای نسل اول sandy bridge های خود، پنج مدل مادربرد در در نظر گرفته است. چهار مادربرد P67A-UD7، P67A-UD5، P67A-UD4و P67A-UD3P که بر اساس چیپ ست P67 تولید شده اند و H67A-UD3H که مادربردی بهره مند از چیپ ست H67 است. اقدام عجیب و جالب توجه گیگابایت، تغییر رنگ برد PCB مادربردهای جدید خود به رنگ مشکی است که ظاهری متفاوت به مادربردهای نسل جدید گیگابایت بخشیده است. شاخص ترین مادربرد در سری محصولات جدید این شرکت نیز همانطور که از نامش بر می آید، P67A-UD7 است که دارای سه شکاف PCI-Express 2.0، بیش از 10 درگاه USB 3.0 و فن آوری انحصاری Ultra Durable 3 گیگابایت است. گیگابایت با فاصله کمی از نسل اول، نسل دوم مادربردهای خود را نیز در کریسمس امسال روانه بازار خواهد ساخت. بعد از رونمایی رسمی، مقالات جامع تر و اخبار مفصل تری از این مادربردها منتشر خواهد شد

/ 0 نظر / 11 بازدید