جانی تازه در رگ کامپیوتر های مخصوص بازی

یکی از دلایلی که علاقه مندان به بازی ها این روزها به سمت استفاده از کنسول های بازی رفته اند شاید گران قیمت بودن سیستم هایی باشد که می شود با آن ها به شکل قابل قبولی بازی کرد. معمولا یک سیستم خوب برای بازی کردن بین دو تا سه برابر یک کنسول بازی قیمت دارد. البته دلایل دیگری در کاهش محبوبیت PC ها به عنوان ابزارهای بازی نقش دارند اما، نقش قیمت همیشه پررنگ ترین است.
بسیاری از شرکت های تولید کننده سخت افزار برای بازگرداندن PC به روزهای اوج خود به عنوان یک ابزار بازی تلاش های بسیاری کرده اند. در این میان سهم شرکت های تولید کننده کارت های گرافیکی مخصوصا شرکت NVIDA به عنوان بزرگترین آن ها قابل اعتناتر است. این شرکت به تازگی تمرکز خود را بر روی کارت های گرافیکی میان قیمت و کارت های گرافیکی ارزان قیمت با کارایی بالا بیشتر کرده است و در همین راستا محصولات بسیار متنوعی را نیز برای این بخش مهم از بازار تولید کرده است.

 

یکی از جذاب ترین محصولات که در حال حاضر شاید بتوان گفت توانسته تا حدودی به اهداف این شرکت جامه عمل بپوشاند، پردازنده گرافیکی Geforce 9600 GT است. پردازنده ای با بهترین نسبت قیمت به کارایی که حتی می تواند نیازهای علاقه مندان سرسخت بازی ها را نیز برآورده سازد بدون اینکه هزینه های بسیار زیادی را به آن ها تحمیل کند. برای بررسی دقیق تر این پردازنده گرافیکی، تصمیم گرفتیم تا یکی از کارت های گرافیکی ساخت Leadtek را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که می دانید Leadtek یکی از شرکای اصلی NVIDIA است و به صورت انحصاری کارت های گرافیکی خود را با استفاده از پردازنده های گرافیکی این شرکت تولید می کند.
کارت گرافیکی Winfast PX9600 GT 1024MB از اولین کارت های میان قیمت است که به یک گیگابایت حافظه مجهز شده است. با استفاده از این یک گیگابایت حافظه GDDR3 که در فرکانس موثر 1800 مگاهرتز عمل کرده و با یک رابط 256 بیتی به پردازنده گرافیکی متصل است، می توان حتی حجیم ترین بافت ها را با اعمال فیلترهای ضد پلگی و یا سایر فیلترهای مربوط به افزایش کیفیت با بالاترین سرعت ذخیره کرد. نرخ انتقال داده حافظه در این حالت به 57.6 گیگابایت بر ثانیه می رسد. در حقیقت این اولین بار است که یک کارت گرافیکی میان قیمت با یک رابط حافظه 256 بیتی مجهز شده است. تا پیش از این تنها کارت های گران قیمت می توانستند از مزایای استفاده از یک رابط حافظه عریض با پهنای باند بالا بهره مند شوند. حجم یک گیگابایتی حافظه را نیز می توان با حجم کلی حافظه مورد استفاده در کنسول های بازی نسل حاظر مقایسه کرد که در بیشتر موارد از 512 مگابایت تجاوز نمی کند. پردازنده گرافیکی Geforce 9600 GT که در قلب این کارت گرافیک قرار گرفته است با تکنولوژی ساخت 55 نانومتر تولید شده و کمی بیش از 90 وات در بار کامل توان مصرف می کند. به خاطر همین برای استفاده از این کارت بر روی سیستم خود نیاز به منابع تغذیه پرقدرت و گران قیمت نخواهید داشت. پردازنده گرافیکی در فرکانس 675 مگاهرتز عمل می کند. البته لیدتک برای افزایش کارایی محصول خود فرکانس را اندکی افزایش داده زیرا فرکانس کاری پیش فرص برای پردازنده گرافیکی Geforce 9600 GT 650 مگاهرتز است. تعداد پردازنده های جریانی این پردازنده گرافیکی نیز 64 عدد است که اگرچه در مقایسه با انواع گران قیمت تر کم به نظر می رسد اما می تواند به خوبی از عهده پردازش تصاویر سه بعدی پیچیده برآید. طراحی خود کارت بسیار ساده است، Leadtek از سیستم خنک کننده جدیدی به همراه این کارت استفاده کرده است که با نام S-Fanpipe شناخته می شود. این سیستم جدید علاوه بر استفاده از یک فن با قطر بیشتر برای تهویه هوا که می تواند با سرعت پایین تری بچرخد و سروصدا را کاهش دهد، از یک حرارت گیر جدید با لوله های S شکل نیز استفاده می کند که حرارت را از پردازنده گرافیک و حافظه به بهترین نحو انتقال داده و در مسیر جریان هوای خروجی قرار می دهند. کارت گرافیکی حتی با وجود استفاده از این حرارت گیر جدید، یک کارت تک اسلاتی باقی مانده است. اصولا کارت های دو اسلاتی محدودیت های زیادی را در کیس های کوچک تر و همچنین در پیکره بندی های چند کارتی ایجاد می کنند. اما با استفاده از شکل ساخت تک اسلاتی این مشکلات به طور کلی برطرف خواهند شد. در نهایت رابط مورد استفاده این کارت PCI-Express 2.0 x16 است می تواند پهنای باند مورد نیاز برای کارت را هنگام ارتباط با سیستم فراهم آورد.


Leadtek Nvidia PX9600GT

پردازنده گرافیکی Geforce 9600 GT قدرتمند ترین کارت گرافیک جهان نیست و البته چنین ادعایی هم ندارد. اما این پردازنده می تواند در محصولاتی مورد استفاده قرار بگیرد که برای جریان اصلی بازار طراحی شده اند. یعنی جایی که مشتریان بیشتر و علاقه مند تر از رده های بالایی هستند و به اندازه آن ها هم درباره یک یا دو فریم بالاتر سخت گیری نمی کنند.

/ 0 نظر / 8 بازدید