زمانی برای انتخاب

صنعت مادربرد و CPU به استقبال نسل جدید محصولات خود می رود. با ورود پلتفرم های جدید و گذشت زمان و ارزان تر شدن هزینه تمام شده تولید محصولات جدیدتر و بهینه تر، بازار مادربرد و شرکت های تولید کننده نیز پوست می اندازند و با معرفی محصولات جدید و از رده خارج کردن نمونه های قدیمی انتخاب های جدید پیش روی کاربران قرار می دهند. در این میان شرکت گیگابایت زودتر از سایر رقبا، محصولات و مدل های جدید را در بازارهای جهانی و ایران موجود کرده است.
با از رده خارج شدن چیپست P31 از سوی اینتل این شرکت تراشه توانمندتر و بهینه تر P41 را جایگزین آن نموده است. مادربردهای EP31-DS3L و P31-ES3G گیگابایت که بی شک پرفروش ترین مادربردهای بازار هستند کم کم جای خود را به EP41-UD3L می دهند که با قیمتی بسیار نزدیک امکاناتی جدید تر از جمله پشتیبانی از درگاه PCI-Express2.0 را در اختیار کاربران قرار می دهد. جالب توجه است که P41 نیز به مانند P31 از جمله چیپست هایی است که اینتل بصورت انحصاری برای گیگابایت تولید خواهد کرد. از جمله امکانات دیگر این چیپست قابلیت پشتیبانی از حافظه های DDR2 تا فرکانسی بیش از 1333 مگاهرتز است. علاوه بر این Gigabyte EP41-UD3L مادربردی است که از کیفیت ساخت بالا و فن آوری انحصاری Ultra Durable 3 بهره مند است. در رده چیپست قدیمی تر P43 گیگابایت اقدام به توزیع مدل جدید با نام EP43T-UD3L کرده است که تفاوت عمده آن با مدل قدیمی تر و خوش فروش قبلی، پشتیبانی از حافظه ای قدرتمندتر و سریعتر DDR3 است. با ارزان تر شدن حافظه های DDR3 استقبال از خرید این حافظه ها و مادربردهای پشتیبان رو به فزونی است. در همین راستا گیگابایت مادربرد EP45T-UD3L را نیز وارد بازار کرده است که علاوه بر بهره مندی از بهترین چیست موجود حال حاضر پلتفرم LGA775، از حافظه ای DDR3 نیز پشتیبانی کرده و قیمتی بسیار مناسب و اقتصادی دارد. همینطور گیگابایت اولین نامی خواهد بود که پلتفرم جدید اینتل یعنی مادربردهای سری P55 را به بازار ایران خواهد رساند. سه مدل P55-UD3P، P55-UD4P و مدل P55-UD6 به زودی موجود و قابل تهیه خواهند شد. پشتیبانی از تراشه های جدید Core i5‌ اینتل، حافظه های DDR3و SATA 6GB/s از جمله قابلیت های جدید است که اینتل و گیگابایت در دل این مادربردهای جدید گنجانده اند.

مادربرد های پشتیبان از AMD نیز از قائده تغییر مستثنی نیستند و با تغییرات و مدل های جدید حضوری دوباره در بازار پیدا کرده اند. چیپست بسیار پرطرفدار 780G متکامل تر شده است و با نام 785G در بازار موجود شده است و از تراشه گرافیکی مجتمع Ati HD 4200 بهره می برد که به مراتب قدرتمند تر از تراشه قبلی HD3200 است. در این رده گیگابایت سه مدل MA785G-UD3H، MA785GM-UD2H و MA785GT-UD3H را به بازار عرضه کرده است که مدل آخر قابلیت پشتیبانی از حافظه های DDR3 را نیز دارد. حافظه های DDR3 امروز به جدیدی ترین تمرکز شرکت های تولید کننده بدل شده اند بطوری که گیگابایت دو مدل قدیمی تر خود یعنی MA790GP-UD4H و MA770-UD3 را نیز با مدل های DDR3 جدیدی با نام های MA790GPT-UD4H و MA770T-UD3P به روز کرده است. بدین ترتیب گیگابایت با معرفی 6 مدل جدید از محصولات خود که قابلیت پشتیبانی از حافظه های DDR3 را دارند، کامل ترین سبد محصول و بیشترین قدرت انتخاب را در اختیار کاربرا قرار داده است.

گیگابایت در زمینه کارت های گرافیک نیز محصولات جدید را روانه بازار کرده است. بیشتر کارت های گرافیک نسل جدید گیگابایت گیگابایت مجهز به فن آوری انحصاری UDV هستند که کیفیت و طول عمر بیشتری نسبت به مدل های قدیمی دارند. R489-1GH-B نمونه ای سریعتر، کم مصرف تر، خنک تر و ارزان تر از کارت های گرافیکی Radeon HD 4890‌ این شرکت است که با قیمتی حدود 260 هزار تومان انتخابی بی رقیب و ایده آل است. در رده میانی کارت های گرافیکی Ati، گیگابایت مدلی با نام R467Z - 1GI را در اختیار کاربران قرار داده است که با بهره مندی از فن های خنک کننده Zalman بسیار خنک و بهبنه تر کار می کنند.
با از رده خارج شدن Geforce 9600 از رده تراشه های تولیدی nVIDIA، گیگابایت کارت های گرافیکی GTS250 این شرکت را با قیمتی مشابه و کارایی بسیار متفاوت را عرضه نموده است. دو مدل N250ZL - 1GI و N250OC - 1GI با قیمتی تقریبا مشابه انتخاب های مناسبی برای علاقه مندان به بازی های رایانه ای هستند که قصد هزینه ای بین 150 تا 200 هزار تومان دارند. مدل OC پر سرعت تر و مدل ZL خنک تر و کم مصرف تر است. کارت های GTS240 گیگابایت نیز به زودی به بازار خواهند آمد که به مرور جایگزین 9500 های قدیمی خواهند شد.

/ 0 نظر / 13 بازدید