سیاه پوشی از نسل چهارم - بررسی مادربرد GA-P67A-UD4 گیگابایت

مدتی است که شرکت اینتل با عرضه پیکره بندی جدید خود شرکت های سازنده مادربرد و بازار این قطعه رایانه ای را به تکاپو انداخته است. همه جا صحبت از سوکت LGA 1155 و چیپ ست P67 است و کاربران منتظر این هستند که پردازنده های جدید اینتل نیز وارد بازار شوند. البته اینتل تا کنون فقط سوکت و چیپ ست جدید خود را در اختیار شرکت های تولید کننده مادربرد قرار داده است و هیچ اطلاعاتی از قدرت و کارایی پردازنده های جدید خود منتشر نکرده است. اولین شرکتی که از این پیکره بندی جدید استفاده کرده گیگابایت است که تا کنون چهار مدل مادربرد بر پایه چیپ ست P67 را تولید و در بازار موجود کرده است. یکی از این مدل ها GA-P67A-UD4 است که در این مقاله به بررسی ویژگی ها و قابلیت های آن خواهیم پرداخت.
 

 

این مادربرد تقریبا از تمامی ویژگی های نسل قبلی به همراه چند ویژگی جدید بهره می برد و از این رو کارایی و توان بسیار بالایی دارد. یکی از ویژگی های جدید این مادربرد ارتقای سطح کیفی خازن های تامین کننده توان پردازنده است. این خازن ها توانایی تامین تا 1500 وات توان برای پردازنده را دارند. اتفاقی که برای این خازن ها افتاده این است که از MOSFET به Driver MOSFET تبدیل شده اند. Driver MOSFETها چند خاصیت مهم دارند که می توان به اتلاف توان کمتر، مصرف بهینه تر انرژی، دمای پایین تر و اندازه کوچکتر آنها اشاره کرد. بر روی این مادربرد و در اطراف سوکت پردازنده آن 2+12 فاز تعبیه شده است که به خوبی توان مورد نیاز پردازنده های نسل جدید را تامین می کنند. به این ترتیب پایداری و ضریب اطمینان مادربرد در هنگام اجرای نرم افزارهای بسیار سنگین نیز فوق العاده بالا خواهد بود. همچنین این فازها مجهز به فن آوری Dual-Power هستند و در دو گروه شش تایی فعال می شوند، که به این ترتیب طول عمر آنها نیز دو برابر خواهد شد. در این مادربرد برای انتقال اطلاعات از درگاه های SATA3 و USB 3.0 استفاده شده است که هر دوی آنها سرعت بسیار بالایی دارند. پشتیبانی از درگاه SATA3 به صورت ذاتی و در داخل چیپ ست و پشتیبانی از USB 3.0 توسط چیپ ست جانبی که بر روی مادربرد قرار گرفته است و توسط شرکت ژاپنی NEC تولید شده ، صورت می گیرد. بر روی این مادربرد دو اسلات PCI-E 2.0 تعبیه شده است که از هر دو فن آوری CrossFire X و SLI پشتیبانی می کنند. گیگابایت در این نسل نیز مانند نسل قبلی مادربردهای خود از فن آوری Ultra Durable 2 و دو انس مس در لایه PCB مادربردهای خود استفاده کرده است. به این ترتیب عمل برق رسانی به قطعات پر مصرف و قدرتمند نسل حاضر به خوبی توسط این مادربرد انجام خواهد شد. همچنین تلفات انرژی و دما نیز در سطح برد کاهش چشم گیری خواهد داشت. مهمترین تغییری که در PCB این مادربردها نسبت به تمامی نسل های قبلی بردهای گیگابایت صورت گرفته است تغییر رنگ آن است. گیگابایت تا قبل از ارائه مادربردهای P67 ، از رنگ آبی در PCB مادربردهای خود استفاده کرده است و تمامی کاربران نیز مادربرهای این شرکت را با رنگ آبی می شناسند.
 اما این سنت در نسل جدید شکسته شده و گیگابایت در برد PCB مادربردهای P67 خود از رنگ مشکی استفاده کرده است. همچنین اسلات های PCI و سینک های خنک کننده نیز مشکی رنگ شده اند و دیگر خبری از رنگ آبی نیست. البته یک رده از شیارهای سینک های خنک کننده پل جنوبی و سوکت مادربرد آبی رنگ هستند، اما رنگ قالب برد مشکی است. به این ترتیب ظاهر مادربردهای جدید گیگابایت به کلی دچار تغییر شده است. البته بردهای نسل های قبلی همچنان آبی رنگ باقی خواهند ماند. این مادربرد از چیپ صوتی آنبرد Realtek ALC892 هشت کاناله با صدای HD پشتیبانی می کند و صدای شفافی را برای پخش موسیقی و یا در هنگام اجرای بازی های رایانه ای ارائه می دهد. مادربرد GA-P67A-UD4 ظرفیت بالایی برای اورکلاک دارد، هرچند که باید از پردازنده های مخصوص اورکلاک اینتل برای اورکلاک کردن استفاده کنید. این مادربرد بر طبق قوانین حفاظت از محیط زیست RoHS تولید شده و در بیشتر بخش های آن از موادی استفاده شده است که قابل بازیافت باشند

/ 0 نظر / 26 بازدید