GIGABYTE GA-G41M-ES2L رقیبی تازه در دنیای ارزان قیمت ها

در بازار ارزان قیمت ها همیشه نبرد سختی در جریان است. نبردی برای ساخت ارزان ترین اما نه الزاما ساده ترین و یا بی کیفیت ترین. بازار قطعات ارزان قیمت همیشه از اهمیت ویژه ای برای سازندگان سخت افزارها برخوردار بوده است. از آنجایی که حجم فروش در اینجا تعیین کننده تر از سود خالص به دست آمده از هر محصول است، سازندگان سعی می کنند تا محصولات خود را تا جای ممکن ارزان تر بسازند و سود کلی مورد نظر را بر روی تعداد بیشتری از مادربردها سرشکن کنند. برای همین است که در این بازار هرروز رقیبی تازه از راه می رسد که خیلی نام و نشان دار هم نیست، اما می تواند به واسطه مهمترین محرک و ابزاری که در اختیار دارد، یعنی قیمت، بخش بزرگی از بازار را در دست بگیرد.
گیگابایت از آن شرکت هایی است که با محصولاتش همه قسمت های بازار را تحت پوشش قرار میدهد. وقتی یکی از بزرگترین تولید کننده های مادربرد باشید، این سیاست یکی از آن سیاست هایی است که برای موفقیت حتما به آن نیاز خواهید داشت. به همین خاطر است که در بازه های زمانی مختلف شاهد عرضه مادربردهای ارزان قیمت بسیار متنوعی از سوی گیگابایت به بازار بوده ایم. حالا هم که دوران دوران چیپ ست های سری 4 اینتل است، گیگابایت بی کار ننشسته و چندین مدل از مادربردهای ارزان قیمت خود را با استفاده از این چیپ ست ها به بازار عرضه کرده است. ارزان ترین چیپ ست این خانواده G41 است. گیگابایت 5 مدل مادربرد با استفاده از این چیپ ست تولید کرده که ارزان قیمت ترین آن ها شاید جالب توجه ترین هم باشد. مادربرد GA-G41M-ES2L مادربردی نیست که با آن بتوانید رکورد اورکلاکینگ پردازنده یا رم را بشکنید، مادربردی نیست که بتوانید بیشترین نرخ فریم را دربازی ها با آن به دست آورید و حتی مادربردی نیست که بتوانید با آن فخر بفروشید. اما نکته جالب توجه این است که این مادربرد اصلا برای این کارها طراحی نشده است. این مادربرد برای این طراحی شده که کار شما را با کمترین قیمت راه بیاندازد و جالب هم اینجاست که می تواند بیشتر کارهای شما را هم به راحتی و به بهترین شکل ممکن راه بیاندازد.
 

 
Gigabyte Intel G41

با اولین نگاه به مادربرد می توانید متوجه شوید که محصولی ارزان قیمت است اما با وجود ارزانی از پردازنده های گران قیمتی که دارای گذرگاه 1333 مگاهرتزی هستند پشتیبانی می کند. 8 گیگابایت رم DDR2 800 هم می تواند به سیستم کمک کند تا عطش نرم افزارهای جدید به حجم بیشتری از حافظه را به راحتی سیراب کند. GA-G41M-ES2L در استاندارد micro ATX طراحی شده و دارای شکاف های توسعه ای محدودیست. دو شکاف توسعه PCI به همراه یک شکاف PCI-E x1 و یک شکاف PCI-E x16 همچنین دو شکاف برای نصب رم های DDR2 در حالت دو کاناله، تنها شکاف های توسعه موجود بر روی مادربرد هستند. در حقیقت اگر مانند من از آن دسته کاربرانی باشید که با سیستم خود مهربان هستند و کارهای سنگین را به دوشش نمی گذارند، شاید به غیر از یکی از شکاف های توسعه رم اصلا به هیچ یک از شکاف های توسعه دیگر احتیاج پیدا نکنید. مادربرد خودش پردازنده گرافیک دارد. Intel GMA X4500 پردازنده گرافیکی است که می تواند به غیر از تصاویر سه بعدی پیچیده به سادگی از عهده نمایش همه چیزهای دیگر بر بیاید. فیلم های با وضوح بالا، عکس، تصاویر سه بعدی ساده و تمام چیزهای دیگری که کامپیوتر شما اصولا قادر به نشان دادن آن هاست، به راحتی توسط پردازنده گرافیکی قابل دیدن می شوند. برای صدا نیز لازم نیست نگران باشید. مثل تمامی مادربردهای موجود در بازار می توانید یک کد کننده صدای 8 کاناله با توانایی پخش صداهای فراگیر با وضوح بالا را نیز بر روی این مادربرد پیدا کنید. ALC888B کد کننده ای است که همه این مزایا را در اختیار شما قرار می دهد. برای نصب دیسک های سخت و یا درایوهای دیسک گردان نوری هم می توانید از چهار درگاه SATA2 که بر روی مادربرد قرار دارند استفاده کنید. البته بیشتر کاربرانی که این مادربردها را می خرند، از دوتای این درگاه ها بیشتر استفاده نمی کنند و همین مساله باعث می شود که بتوانند بعدا از دوتای باقی مانده برای ارتقای فضای ذخیره سازی در دسترسشان استفاده کنند. مادربرد همچنان از پل های جنوبی ICH7 استفاده میکند که کمی قدیمی به نظر می رسند. این چیپ های جنوبی از زمان چیپ ست های سری 945 با پل های شمالی ارزان قیمت تر اینتل همراه بوده اند. اما به خاطر اینکه هنوز هم آنقدر خوب هستند و امکانات دارند که می توانند از پس کارهای معمولی بر بیاییند، اینتل ترجیح می دهد از آن ها استفاده کند. اما به دلیل استفاده از همین پل جنوبی تعداد درگاه های USB2.0 به هشت عدد کاهش یافته که هنوز هم مناسب به نظر می رسد.

 
Gigabyte G41M-ES2L

مادربرد GA-G41M-ES2L از آن دسته محصولاتی است که بودجه خیلی قوی نداشته باشید و البته انتظارتان از سیستم هم زیاد نباشد به مذاقتان خوش خواهد آمد. مادربرد جمع و جوری که همه امکانات ضروری را در یک جا جمع کرده است و می تواند همه کارهای شما را ( البته به غیر از چندتاییشان) به راحتی راه بیاندازد.


Gigabyte G41M-ES2L ports

/ 0 نظر / 85 بازدید