شوالیه های سیاه پوش گیگابایت

گیگابایت از مادربردهای سری P67 خود که برای اولین بار با PCB مشکی رنگ تولید می شوند، پرده برداشت سال هاست که گیگابایت تمامی مادربردهای خود در رده های مختلف را با PCB های آبی رنگ تولید می کند. رنگ آبی مادربردهای گیگابایت به نوعی وجه تمایز و هویت سازمانی محصولات این شرکت است و در بسیاری از مواقع حتی بدون خواندن نام گیگابایت و فقط به واسطه رنگ خاص PCB مادربرد، می توان حدث زد که باید با یکی از محصولات گیگابایت سرو کار داشته باشیم. اما این شرکت نام آشنا که در حال حاضر بزرگترین نام در تولید مادربرد در جهان به شمار می آید، در اقدامی جالب و خبر ساز، اقدام به تولید مادربردهای سری P67 خود با PCB مشکی رنگ نموده است. استفاده از رنگ مشکی فقط به رنگ PCB منحصر نمی شود و گیگابایت در تولید این رده از محصولات خود از شکاف های حافظه و سینک های خنک کننده مشکی رنگ استفاده نموده است. به طوری که شکل ظاهری این مادربردها کاملا مشکی به نظر می رسد. البته رگه هایی از رنگ های طلایی و آبی نیز در آنها به چشم می خورد.

  مادربردهای سری P67 گیگابایت بر پایه جدیدترین چیپ ست شرکت اینتل (که هنوز به بازار عرضه نشده است) طراحی و تولید شده اند و از سوکت های جدید LGA 1155 اینتل بهره می برند. گیگابایت دو مدل مادربرد از این سری را با PCB مشکی رنگ تولید نموده است که شامل دو مدل رده بالای این شرکت با نام های P67A-UD5 و P67A-UD7 می شوند. هر دوی این مادربردها از چیپ ست قدرتمند P67 و سوکت LGA 1155 بهره می برند و از فن آوری های SATA 3 و USB 3.0 به صورت ذاتی و به واسطه چیپست P67 بهره می برند. گیگابایت در مدل UD7 از مدار تغذیه 24 فاز و چهار شکاف PCI-Express 2.0 با پهنای باند 16x استفاده کرده است. این مادربرد به علت بهره مندی از تراشه nForce 200 شرکت انویدیا قادر است از دو کارت گرافیک در پهنای باند 16x به صورت هم زمان و در قالب پیکره بندی های SLI و CrossFireX استفاده کند. مدل ارزان تر UD5 نیز از مدار تغدیه 20 فاز با سه شکاف PCI-Express 2.0 بهره می برد. هر دوی این مدل ها از فن آوری انحصاری Ultra Durable 3 بهره برده و در ساخت PCB های مشکی رنگ آنها از دو اونس مس استفاده شده است. فن آوری USB Power 3X، شارژ on/off محصولات apple و درگاه Ethernet با سرعت 2Gbps نیز از دیگر خصوصیات این دو مادربرد است.

 

گیگابایت شکل ظاهری سینک های خنک کننده این نسل از مادربردها را نیز بطورکلی تغییر داده است و از سینک های مشکی رنگ پر شیار و کوچک تری استفاده نموده است که آلیاژ خالص تر و سنگین تری دارند. تمام شکاف های PCI و حافظه و درگاه های تعبیه شده روی این مادربرد مشکی رنگ هستند و حتی سعی شده که نوشته ها و اعداد حک شده روی تراشه ها و خازن های نصب شده روی مادربرد هم تیره و مشکی رنگ باشند. هنوز مشخص نیست که چرا گیگابایت به ناگهان و بعد از سال ها استفاده از رنگ آبی گیگابایت در محصولات خود، به ناگهان بردهایی با رنگ مشکی تولید نموده است. با این وجود خبر بردهای سیاه پوش گیگابایت بازتاب گسترده ای بین رسانه های IT در جهان و کاربران و خریداران محصولات این شرکت داشته است. هم زمان گیگابایت قول داده است که اولین شرکت عرضه کننده مادربردهای P67 در جهان باشد. اتفاقی که سابق بر این نیز دو بار و در مورد مادربردهای سری P55 و H55 اتفاق افتاده است. به گفته مقامات این شرکت، این دو مدل فقط بخشی از نسل اول مادربردهای سری P67 این شرکت می باشند و چهار مدل ارزان تر دیگر نیز طراحی و تولید شده اند که همراه این دو و به صورت هم زمان به بازار عرضه خواهند شد.

 

زمان رسیدن این مادربردها به بازار ایران و قیمت نهایی آنها هنوز مشخص نیست ولی اینتل و گیگابایت این نسل از محصولات خود را بر پایه نسل قدیمی تر P55 قیمت گذاری خواهند کرد.

/ 0 نظر / 12 بازدید